ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի օրակարգում Ադրբեջանի հետ կապված մի շարք հարցեր կան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ամառային նստաշրջնում, որը մեկնարկել է հունիսի 25-ին,  քննարկվելու են Ադրբեջանի հետ կապված մի շարք հարցեր:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԵԽԽՎ-ում հունիսի 25-ին և 26-ին քննարկվելու են Ադրբեջանում 2018 թ. տեղի ունեցած արտահերթ նախագահական ընտրությունների արդյունքները, պատրաստվելու է «Քաղբանտարկյալներն Ադրբեջանում» զեկույցը:
Ադրբեջանի արտահերթ նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցը հունիսի 25-ին ներկայացնելու է ռումինացի պատգամավոր Ռիեկարդ Բադեն, որում  իրավական գնահատական է տրվելու ընտրություններին, դրանց համապատասխանությանը կամ անպահամապատասխանությանը ժողովրդավարության նորմերին և Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին:
Հունիսի 26-ին ԵԽԽՎ-ում Լյուքսեմբուրգից պատգամավոր Իվա Կրուշենն էլ ներկայացնելու է ԵԽ մի շարք երկրներում հասարակական կազմակերպությունների իրավունքների  խախտման վերաբերյալ զեկույցը, որում ընդգրկված է նաև Ադրբեջանը:
Զեկույցում հատկապես ուշադրություն է դարձվելու ԵԽ անդամ մի շարք երկրներում հասարակական կազմակերպությունների գործունեության նկատմամբ օրենսդրական սահմանափակումներ մտցնելու և թշնամական մթնոլորտ ստեղծելու հանգամանքին:

В повестке летней сессии ПАСЕ – ряд вопросов, связанных с Азербайджаном
В повестку летней сессии ПАСЕ, которая начнется 25-го июня, включен ряд вопросов, связанных с Азербайджаном.
Как передает «Арменпресс», 25-26-го июня в ПАСЕ будут обсуждаться прошедшие в 2018 году в Азербайджане досрочные президентские выборы и будет подготовлен доклад «Политзаключенные в Азербайджане».
Доклад о досрочных президентских выборах в Азербайджане представит 25-го июня румынский депутат Риекард Баде; в докладе будут даны оценки соответствия выборов еврпейским стандартам и демократии.
26-го июня депутат от Люксембурга Ива Крушен представит доклад о нарушениях прав ряда организаций в ряде стран, включая Азербайджан.
Особое внимание в докладе будет уделено законодательным ограничениям прав общественных организаций и созданию атмосферы ненависти.