ԼՂ կարգավիճակը և անվտանգությունը Հայաստանի գերակա առաջնահերթություններն են. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ելույթ է ունեցել Արևելյան գործընկերության երկրների արտաքին գործերի նախարարների ոչ պաշտոնական 10-րդ հանդիպմանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, իր ելույթում նախարարն անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ ընդգծելով, որ թե ԵՄ, թե Արևելյան գործընկերության անդամ երկրները պետք է խստորեն ձեռնպահ մնան բոլոր այն գործողություններից, որոնք հանգեցնում են տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին, զերծ մնան այնպիսի գործողություններից, որոնք խոչընդոտում են խաղաղության գործընթացը կամ խաթարում են բանակցությունների համաձայնեցված ձևաչափի աշխատանքները։
Ելույթի սկզբում նախարարը նախ շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանին՝ Եվրոպական միությունում Արևելյան գործընկերությունը խթանելու, ինչպես նաև գործընկեր երկրների միջև համագործակցության ոգին խրախուսելու հետևողականության և հանձնառության համար։  «Ողջունում եմ սեղանի շուրջ նստած բոլոր լավ բարեկամներին: Համոզված եմ՝ արդեն իսկ լավ տեղեկացված եք Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումների վերաբերյալ: Ցանկանում եմ վերահաստատել Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած նոր կառավարության աներեր հանձնառությունը Հայաստանի ժողովրդի կողմից տրված մանդատը հաստատակամորեն իրականացնելու և օրենքի գերակայության ժողովրդավարական սկզբունքները, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, Հայաստանի ժողովրդի իրավունքերի պաշտպանումը և խրախուսումն ամրապնդելու ուղղությամբ, երկրում բոլորի համար տնտեսական, սոցիալական և այլ ուղղություններով արդարությունը և հավասար հնարավորություններն ապահովելու համար: Մեկ ամիսից ավելի պաշտոնավարելու ընթացքում կառավարությունը հաստատակամություն է ցուցաբերել իր գործողություններում: Ես նաև վերահաստատում եմ, որ ապրիլ-մայիս ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած զարգացումները բացառապես ներքին բնույթ ունեին, դրանք վերաբերում են Հայաստանին և Հայաստանի ու հայ ժողովրդի ձգտումներին»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Նա հավելել է, որ արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններում, ինչպես ձևակերպված է Կառավարության ծրագրի մեջ, Հայաստանը հետամուտ է շարունակականությանը, կանխատեսելիությանը և ամուր ներգրավվածությանն իր բոլոր բարեկամների ու գործընկերների հետ՝ հիմնված ինքնիշխան հավասարության և ջանքերի համախմբմամբ Հայաստանի շահերն առաջ մղելու, փոխշահավետ համագործակցությունն ու գործընկերությունը խորացնելու վրա։
«Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ երեկ Բրյուսելում գումարեցինք Համապարփակ և ընդլայնված գործըներկության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) միջանկյալ կիրարկմանը հետևած Գործընկերության խորհրդի առաջին նիստը: Այն կարևոր հնարավորություն էր գնահատելու գործընկերության առկա մակարդակը և ուրվագծելու առաջիկա գերակայությունները: Համաձայնագրի միջանկյալ կիրարկումը հնարավոր դարձավ ապրիլի 11-ին Հայաստանի խորհրդարանի կողմից ՀԸԳՀ վավերացումից հետո: ՀԸԳՀ-ն հանդիսանում է Եվրամիության և անդամ պետությունների հետ մեր հարաբերությունների նոր իրավական հենքը՝ հիմնված համագործակցության երկար տարիների ավանդույթների վրա: Հայաստանի համար այն նաև մեր բարեփոխումների գործընթացին աջակցող արժեքավոր գործիք է»,- ընդգծել է նախարար Մնացականյանը:
Նախարարը շեշտել է, որ Հայաստանը կշարունակի վճռականորեն առաջ մղել շարժունակության գործընկերության և մուտքի արտոնագրերի ազատականացման օրակարգը Եվրոպական միության հետ։ Նրա խոսքով՝ ի թիվս այլոց, այս օրակարգի քաղաքական նշանակությունը մարդկանց միջև անմիջական շփումների խթանումն է, քանզի մարդկանց միջև կապը հանդիսանում է միջպետական հարաբերություններում փոխադարձ հարգանքի և փոխըմբռնման խրախուսման հիմնարար աղբյուր։
Զոհրաբ Մնացականյանի գնահատմամբ՝ Արևելյան գործընկերությունը շարունակում է կարևոր հարթակ հանդիսանալ համագործակցության ոգու առաջխաղացման համար՝ հիմնված ընդհանուր սկզբունքների և արժեհամակարգի վրա։ «Մենք շարունակելու ենք պնդել մեր հարաբերություններում այդ ոգին առաջ մղելու և գործընկեր երկրների միջև վստահությունը և փոխադարձ հարգանքն ընդլայնելու ուղղությամբ։ Երկրորդ աշխարհամարտի զրկանքներից ծնված Եվրոպայի այս ուղերձը արդիական է ինչպես երբևէ, ինչի մասին նշեց նաև հանձնակատար Հանը կայունության մասին իր ուղերձում։ Ներկայիս միջազգային և եվրոպական օրակարգի ալեկոծությունը պետք է ստիպի մեզ ամրապնդել նման ուղերձը և գործողությունները»,- ասել է նախարարը։
Նա ընդգծել է, որ կայուն խաղաղությունը շարունակում է մարտահրավեր մնալ մեր տարածաշրջանի համար։ Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ միջազգայնորեն համաձայնեցված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի ներքո։ «Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը և անվտանգությունը Հայաստանի գերակա առաջնահերթություններն են։ Խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտն առանցքային է բանակցային գործընթացի արդյունավետության բարձրացման համար և պետք է հատկապես կարևորվի։ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի երկայնքով լարվածությունը, ռազմատենչ և ատելության հռետորաբանությունը, մարդկանց միջև իրական շփումների արգելափակումը պետք է վճռականորեն մերժվեն։ Ե՛վ ԵՄ անդամ երկրները, և՛ Արևելյան գործընկերության երկրները պետք է խստորեն ձեռնպահ մնան բոլոր այն գործողություններից, որոնք հանգեցնում են տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին, զերծ մնան այնպիսի գործողություններից, որոնք խոչընդոտում են խաղաղության գործընթացը կամ խաթարում են բանակցությունների համաձայնեցված ձևաչափի աշխատանքները։ Արևելյան գործընկերության հայեցակարգը և ուղերձը տեղին են և ամրապնդում են խաղաղությանը Հայաստանի հանձնառության վերահաստատումը»,- շեշտել է Զոհրաբ Մնացականյանը։
Նա հիշեցրել է, որ 2017թ. Բրյուսելի գագաթաժողովին Հայաստանը ստանձնեց «20 արդյունք մինչև 2020»-ը, որի առանցքը ԵՄ-ի և Արևելյան հարևանների, ինչպես նաև հենց գործընկեր երկրների միջև տարածաշրջանային փոխկապակցվածության, համագործակցության և երկխոսության խրախուսումն է: «Հայաստանը վերահաստատում է այս օրակարգի առաջմղմանը նպաստելու իր հանձնառությունը: Շնորհակալություն եմ հայտնում նախարար Մակեյին այս հանդիպուման ընթացքում Բազմամյա ֆինանսական շրջանակի գերակայությունների և Արտաքին ներդրումների նախագծի առնչությամբ Արևելյան գործընկերության հեռանկարների շուրջ մտքերի փոխանակում նախաձեռնելու համար: Մենք կարծում ենք, որ Արտաքին ներդրումների նախագիծը կարևոր նախաձեռնություն է՝ ընդլայնելու մեր տնտեսական ճկունությունը և արդյունավետությունը կայուն զարգացման օրակարգին առնչվող որոշիչ ոլորտներում: Մենք կողջունենք ԵՄ ապագա բյուջետային քննարկումների ժամանակ Արևելյան հարևանության վրա հետևողական ուշադրությունը, քանի որ պետք է համատեղ աշխատենք արդեն իսկ համաձայնեցված միջնաժամկետ և երկարաժամկետ համատեղ ծրագրերի իրականացումն ապահովելու ուղղությամբ, որոնք անմիջականորեն կապված են արդիականացման ջանքերի և բարեփոխումների հետ»,- ասել է նաքխարար Մնացականյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի պետական կառավարման մարմինները և քաղաքացիական հասարակությունը զգալի օգուտներ են քաղել Արևելյան գործընկերության բազմաթիվ աշխատանքներին իրենց մասնակցությունից: «Մենք շարունակում ենք լրացուցիչ աջակցություն ստանալ Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման ու ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման համար և ընդգծում ենք խրախուսման վրա հիմնված մոտեցման կարևորությունը, ինչպես որ դա ամրագրված է Բրյուսելյան հռչակագրում: Կցանկանայի նաև շեշտել մեր քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կայուն ներգրավվածության կարևորությունը՝ ուղղված Արևելյան գործընկերության օրակարգի խթանմանը: Եզրափակելով խոսքս` նշեմ, որ Հայաստանը ցանկանում է և պատրաստ է իր վրա վերցնելու ԵՄ-ի, նրա անդամ և գործընկեր երկրների հետ ավելի մեծ պատասխանատվություն և ներգրավվածություն` ուղղված մեր ընդհանուր տարածքն անվտանգ, կայուն և զարգացող հարևանության վերափոխելուն»,- եզրափակել է նախարարը:

Status and security of Nagorno Karabakh are overarching priorities of Armenia – FM Mnatsakanyan
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan gave a speech at the 10th Informal Dialogue of the Ministers of Foreign Affairs of the Eastern Partnership Countries in Minsk. As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, the Armenian Foreign Minister said in his speech,
“Dear colleagues, Dear Commissioner Hahn,
First of all, I extend my gratitude and appreciation to Minister Vladimir Makei for the warm reception and for hosting the Eastern Partnership Informal Dialogue.
I am very happy to be back in Minsk, a place celebrated for its hospitality and kindness towards visitors. I thank also Commissioner Hahn for the consistency and commitment in promoting the Eastern Partnership in the European Union, as well as encouraging the spirit of cooperation among the partner countries.
I extend my greetings to all the good friends around the table. I’m sure by now you have been well briefed about the latest developments in Armenia. I want to reiterate the unwavering and strong commitment of the new government led by the Prime Minister Nikol Pashinyan to resolutely deliver on the clear mandate of the people of Armenia and to consolidate the rule of law democratic principles, fight against corruption, the protection and the promotion of the rights of the Armenian people to secure fairness and equal opportunities for all in economic social and other activities. Having been in office for more than one month the Government has been steadfast in its manifest actions.
I also reiterate that the developments in Armenia over the months of April and May were of strictly domestic nature, they concern Armenia, they are about Armenia and are about the aspirations of the Armenian people.
In our foreign policy priorities, as formulated in the Government programme, Armenia pursues continuity, predictability and reinforced engagement with all its friends and partners on the basis of sovereign equality and in consolidation of our efforts to promote the interests of Armenia and advance mutually beneficial cooperation and partnership.
I have arrived in Minsk from Brussels, I have arrived in the very small hours of the morning following the delay, so I’m still looking forward to enjoy Minsk if I had that opportunity.
In Brussels, with Vice President and High Representative Federica Mogherini we held yesterday our first Partnership Council following the activation of the provisional application of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. This was an important opportunity to take stock of the present phase of our partnership and sketch out the priorities for the way ahead. Provisional application of the Agreement was made possible following the ratification of the CEPA by the Armenian Parliament on 11 April. The CEP Agreement represents the new legal foundation of our relations with the European Union and its member states and builds on the long tradition of cooperation. For Armenia it is also a valuable instrument in assisting to our reform agenda.
We will continue to decisively pursue the mobility partnership and visa liberalization agenda with the European Union. Amongst other things, the political significance of this agenda is in promoting people to people contacts, as human interactions represent a fundamental source of advancing mutual respect and understanding in interstate relations.
Eastern Partnership continues to be an important platform for advancing the spirit of co-operation on the basis of shared principles and set of values. We will continue to insist on advancing such spirit in our relations and to work towards building trust and mutual respect amongst partner countries. This message of Europe born out of the deprivations of the Second World War remains as relevant as ever. And Commissioner Hahn has been referring to it, the message of stability in your statement as well. The turbulence of the present international and European agenda should compel us to reinforce such message and action.
Sustainable peace remains a challenge to our region. Armenia is committed to the exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the internationally agreed format of the OSCE Minsk Group co-chairmanship. The status and security of Nagorno-Karabakh are the overarching priorities of Armenia. The environment conducive to peace is crucial for enhancing the effectiveness of the negotiation process and should be given a prominence. Escalation along the Line of Contact between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan and along the border between Armenia and Azerbaijan, war mongering and the hate rhetoric, denial of genuine people to people contacts should be firmly rejected. Both EU member states and Eastern partner countries should resolutely withhold all activities contributing to the arms race in the region and tolerating actions, which undermine the peace process or challenge the agreed format of negotiations. The concept and message of Eastern Partnership is pertinent and reinforcing in reiterating Armenia’s commitment to peace.
The 2017 Brussels summit empowered us with 20 deliverables by 2020 at the core of which is the promotion of regional coherence, co-operation and dialogue between the EU and the Eastern Neighbours and among the partners themselves. Armenia reiterates its commitment to advance this agenda. I thank Minister Makei for initiating an exchange of views for our present meeting on the prospects of the Eastern Partnership in relation to the Multiannual Financial Framework priorities and the External Investment Plan. We consider the latter to be an important undertaking to enhance our economic resilience and performance in critical areas related to the sustainable development agenda. We would welcome a sustained focus on the Eastern neighbourhood in future EU budgetary deliberations, as we should collectively aim at securing the implementation of the already agreed mid- and long-term joint programmes directly linked to modernisation efforts and reforms.
The government agencies and the civil society of Armenia have been significantly benefiting from participation in multiple activities within the Eastern partnership. We continue to receive additional support for the reforms and institutional capacity building in Armenia and underline the importance of the incentive-based approach as defined in the Brussels Declaration. I would also want to underline the importance of sustained engagement of our civil society organisations in promoting the Eastern partnership agenda.
In conclusion, Armenia is willing and ready to assume greater ownership and engagement with the EU, its member states and partner countries towards transforming our common area into a secure, stable and prosperous neighbourhood.