BMW-ն շուրջ 12 հազար ավտոմոբիլ Է հետ կանչում «դիզելային սկանդալի» կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: BMW կոնցեռնը 11,7 հազար դիզելային ավտոմեքենաների հետկանչ Է սկսել վնասակար նյութերի արտանետումների հսկողության անթույլատրելի համակարգերի պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Spiegel հանդեսը՝ վկայակոչելով ընկերության ներկայացուցիչներին:
Ավելի վաղ Մյունխենի դատախազությունը BMW-ի մեքենայությունների վերաբերյալ հաղորդումների ստուգում Է սկսել՝ կապված նրա դիզելային ավտոմեքենաներում արտանետվող գազերի մաքրման համակարգի հետ: Պարզվել Է, որ BMW-ի 12 հազար ավտոմոբիլներում տեղակայվել Է անթույլատրելի ծրագրային ապահովում:
Ինչպես գրում Է հրատարակությունը, հետկանչման Է ենթակա հինգերորդ եւ յոթերորդ շարքի ավտոմեքենաները, որոնք չափազանց շատ ազոտի օքսիդ են արտազատում: Ինչպես նշում Է հանդեսը, ավտոմոբիլների հետկանչը մեծ անհաջողություն Է դարձել կոնցեռնի համար, քանի որ, ի տարբերություն մրցակիցների, կոնցեռնն ավելի բարձր տեխնիկական ստանդարտների Էր ապահովում, իսկ նրա ավտոմոբիլներն ավելի լավ արդյունքներ Էին ցուցաբերում փորձարկումների ժամանակ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

BMW отзывает около 12 тысяч автомобилей в связи с "дизельным скандалом"
Концерн BMW начал отзыв 11,7 тысячи дизельных автомобилей из-за недопустимых систем контроля выбросов вредных веществ, как передает Арменпресс, об этом сообщает журнал Spiegel со ссылкой на представителей компании.
Ранее прокуратура Мюнхена начала проверку сообщений о манипуляциях BMW с системой очистки выхлопных газов в своих дизельных автомобилях. Выяснилось, что на 12 тысячах автомобилей BMW было установлено недопустимое программное обеспечение (ПО).
Как пишет издание, отзыву подлежат автомобили пятой и седьмой серии, которые выделяют слишком много оксида азота.
Как отмечает журнал, отзыв авто стал большой неудачей для концерна, так как в отличие от конкурентов они придерживались более высоких технических стандартов, а их автомобили показывали лучшие результаты на испытаниях.