Հայաստանում իշխանության փոփոխությունից հետո ամերիկահայերից շատերը ներգաղթի մտադրություն ունեն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում իշխանության փոփոխությունից հետո Միացյալ Նահանգներում բնակություն հաստատած հայերը մտածում են տուն վերադառնալու մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Մեդիա կենտրոնում հունիսի 22-ին կայացած հարցազրույց-ասուլիսին այս մասին ասաց ԱՄՆ-ի Գլենդել քաղաքի քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանը:
Նա վերադառնալու ցանկություն ունեցողներին երկու խմբի բաժանեց` մարդիկ, ովքեր  հոգեբանորեն շատ կապված են մնացել հայրենիքին, բայց ինչ-ինչ պատճառներով գաղթել են  Ամերիկա, և մարդիկ, ովքեր անապահով են, օրինակ՝ Հարավային Կալիֆորնիայում ապրող հայերը, որտեղ կյանքը շատ է թանկացել: «Ամերիկայի հայերն ամեն օր հետևում են նորություններին` հասկանալու համար, թե ինչ է կատարվում հայրենիքում, ինչպես նաև ակնկալելով նոր բացահայտումներ»,-ասաց Սինանյանը:
Նրա խոսքով`մարդկանց մի խումբ կա, ովքեր արդեն վերադարձել են հայրենիք և որոշել են հաստատվել այստեղ: «Բիզնես միջավայրը ևս հետաքրքրված է Հայաստանում ներդրումներ կատարելու պահանջարկով»,-ասաց բանախոսը:
Ինչ վերաբերում է զբոսաշրջիկներին, ովքեր Հայաստան են գալիս իրենց հանգիստն անցկացնելու նպատակով, Սինանյանը նշեց, որ նրանք մի շարք խնդիրների են բախվում այստեղ: «Նախ՝ Ամերիկայից Հայաստան հասնելը բավական թանկ հաճույք է, այստեղ չկան էլեկտրոնային պորտալներ հեռախոսների համար նախատեսված, որպեսզի, օրինակ, ԱՄՆ Վերմոնտ նահանգից Հայաստան եկող զբոսաշրջիկը կարողանա կողմնորոշվել տեղանքում, ինֆորմացիոն վակուում կա»,-նշեց նա:
Անդրադառնալով Հայաստանից ԱՄՆ տեղափոխվողներին՝ Գլենդելի քաղաքապետը հավելեց, որ շատ հաճախ մարդիկ բախվում են աշխատանք ունենալու խնդրի հետ: «Մարդու կրթությունն ու աշխատանքային փորձը շատ դեպքերում չեն հետաքրքրում տեղի գործատուներին, և մարդիկ ստիպված են լինում ամեն ինչ սկսել զրոյից»,-ընդգծեց բանախոսը:
2018 ապրիլի 4-ին Գլենդելի քաղաքային խորհուրդը Զարեհ Սինանյանին ընտրել է քաղաքապետի պաշտոնում։ Այդ պաշտոնը Զարեհ Սինանյանը զբաղեցնում է 2-րդ անգամ։ Առաջին անգամ նա Գլենդելի քաղաքային խորհրդի կողմից քաղաքապետ է ընտրվել 2013թ-ին:

YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. Armenians living in the United States are considering repatriating after the change of government, Glendale Mayor Zareh Sinanyan said at a press conference in Yerevan.
Sinanyan, an ethnic Armenian politician, has been re-elected to serve as Mayor of the heavily-Armenian populated US city in April of 2018.
He divided the Armenians willing to return home into two groups – Armenians who are psychologically very tied to their homeland but immigrated to the US for certain reasons, and Armenians who are socially vulnerable, for example those living in Southern California, where life has become expensive. “Armenians of America follow the news on a daily basis to understand what is happening in their homeland, as well as expecting new discoveries,” Sinanyan said, referring to the recent arrests and investigations in Armenia.
According to Sinanyan, there are already some who have returned and re-settled in Armenia. “The business community is also interested in making investments in Armenia,” he said.
Speaking about tourists Sinanyan said that they come across several problems in Armenia. “First of all, reaching Armenia from the US is a pretty expensive luxury, there are no electronic portals for mobile phones here, in order for example for a tourist from Vermont to navigate here, there is an information vacuum,” he said.
Commenting on Armenians to immigrate to the US, the Glendale Mayor said that very often people face employment problems. “In many cases employers aren’t interested in the education and job experience and people are forced to start everything from scratch,” he said.