ԱՄՆ-ն արեւմտյան երկրների թվում ռեկորդակիրն Է եկամուտների անհավասարության ցուցանիշով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն արեւմտյան աշխարհում եկամուտների առավելագույն անհավասարությամբ պետությունն Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է ծայրահեղ աղքատության եւ մարդու իրավունքների հարցով հատուկ զեկուցող Ֆիլիպ Օլսթոնը:
«ԱՄՆ-ում մոտավորապես 40 միլիոն մարդ ապրում Է աղքատության նշագծից ցած, 18,5 միլիոնը՝ ծայրահեղ աղքատության մեջ, իսկ 5 միլիոնը գոյություն Է պահպանում նույն այն աղքատության պայմաններում, ինչ որ երրորդ աշխարհի քաղաքացիները»,- ասված Է Օլսթոնի զեկույցում: Այս փաստաթուղթը ներկայացվել Է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի նստաշրջանի մասնակիցներին: Այս շաբաթ Վաշինգտոնը հայտարարեց դրա կազմից իր դուրս գալու մասին:
Օլսթոնը նշում Է, որ ԱՄՆ-ում Է աղքատության ամենաբարձր մակարդակը երիտասարդության շրջանում եւ մանկական մահացության ամենաբարձր մակարդը Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության բոլոր պետությունների թվում: ԱՄՆ-ում քաղաքացիների կյանքի միջին տեւողությունը ցածր Է, քան մյուս զարգացած դեմոկրատական պետություններում:
Դրա հետ մեկտեղ այդ երկրում Է ապրում աշխարհի բոլոր 2 208 միլիարդատերերի ավելի քան 25 տոկոսը, նշել Է ՄԱԿ-ի փորձագետը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Рекордсменом по неравенству в доходах среди западных стран оказались США
США - государство с максимальным неравенством в доходах в западном мире, пишет специальный докладчик по вопросу о крайней нищете и правах человека Филип Олстон, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Примерно 40 миллионов человек в США живут за чертой в бедности, 18,5 миллионов - в чрезвычайной бедности, а 5 миллионов существуют в тех же условиях крайней нищеты, что и граждане третьего мира", - говорится в докладе Олстона. Этот документ был представлен участникам сессии Совета ООН по правам человека. На этой неделе Вашингтон заявил о выходе из его состава.
Олстон отмечает, что в США самый высокий уровень бедности среди молодежи и самый высокий уровень детской смертности среди всех государств Организации экономического сотрудничества и развития. Средняя продолжительность жизни граждан США ниже, чем в других развитых демократических государствах.