NASA-ն հսկայական աստղակերպերից Երկրի պաշտպանության պլան Է մշակել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի կառավարությունը մշակել Է այն աստղակերպերից Երկրի պաշտպանության գործողությունների նոր պլան, որոնք կարող են վտանգ ներկայացնել գլոբալ մասշտաբով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Fox News-ը:
Նշվում Է, որ Միացյալ Նահանգների մյուս գերատեսչությունների գործընկերների եւ ոչ կառավարական փորձագետների հետ NASA-ի փորձագետները բացահայտել են բոլոր աստղակերպերի «ավելի քան 95 տոկոսը, որոնք այնքան են մեծ, որ կարող են գլոբալ աղետ առաջացնել» մեր մոլորակի հետ բախվելու դեպքում: Ըստ որում Սպիտակ տան Գիտության եւ տիեզերական տարածության յուրացման վարչության ներկայացուցիչ Ահարոն Մայլզն ընդգծել Է, որ հայտնաբերված օբյեկտներից ոչ մեկը սպառնալիք չի ներկայացնում ընթացիկ հարյուրամյակում:
NASA-ն գտնում Է, որ գործողությունների ռազմավարության եւ պլանի ներդրումը կբարձրացնի արդյունավետ հակազդման պատրաստվածությունն այն դեպքում, եթե աստղակերպերի նոր պոտենցիալ ազդեցություն հայտնաբերվի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

NASA разработало план по защите Земли от гигантских астероидов
Правительство США разработало новый план действий по защите Земли от астероидов, которые могут представлять опасность в глобальном масштабе. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Fox News.
Отмечается, что вместе с коллегами из других американских ведомств и неправительственными экспертами специалисты NASA выявили "более 95% всех астероидов, которые настолько велики, что способны вызвать глобальную катастрофу" в случае столкновения с нашей планетой. При этом представитель Управления Белого дома по вопросами науки и освоения космического пространства Аарон Майлз подчеркнул, что ни один из обнаруженных объектов не представляет угрозу в текущем столетии.
В NASA полагают, что внедрение стратегии и плана действий значительно повысит готовность эффективного реагирования в случае, если будет обнаружено новое потенциальное воздействие астероидов.