Ամերիկացիների մեծամասնությունը չի պաշտպանում Թրամփի արտաքին քաղաքականությունը. հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացիների մեծամասնությունը դեմ Է այն արտաքին քաղաքականությանը, որը վարում Է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են CNN հեռուստաալիքի կողմից անցկացված սոցիոլոգիական հարցման արդյունքները, որոնք հրապարակվել են հունիսի 21-ին:
Տարածված տվյալների համաձայն՝ հարցվածների 53 տոկոսը բացասաբար Է վերաբերվում այն բանին, թե Թրամփն ինչպես Է հարաբերությունները կառուցում արտասահմանյան պետությունների հետ: Նրա արտաքին քաղաքականությանը հավանություն Է տալիս հարցվածների միայն 39 տոկոսը: Ընդ որում մեկ ամիս առաջ ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականությունը դրական Էր գնահատում հարցվածների 42 տոկոսը:
Հարցման մասնակիցների 60 տոկոսից փոքր-ինչ ավելին այն կարծիքին Է, որ Վաշինգտոնի համար ավելի լավ Է բարեկամական հարաբերություններ պահպանել մերձավոր դաշնակիցների հետ, քան այդ պետություններից ներմուծվող ապրանքների վրա մաքսատուրքեր սահմանել: Հակառակ կարծիքին Է հարցվածների 25 տոկոսը: Հարցման մասնակիցների մոտավորապես երկու երրորդն առաջվա պես կարծում Է, որ արտասահմանյան ղեկավարները չեն հարգում Թրամփին, նշել Է հեռուստաալիքը: Մինչդեռ հարցման մասնակիցների մեծամասնությունը (66 տոկոս) դրական Է գնահատում ԱՄՆ-ի տնտեսական դրությունը, որն ստեղծվել Է Թրամփի օրոք: Հարցումը հունիսի 14-ից 17-ն անցկացվել Է ավելի քան հազար չափահաս ամերիկացիների շրջանում: Վիճակագրական անճշտությունը չի գերազանցում 3,7 տոկոսային կետը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Опрос: большинство американцев не поддерживают внешнюю политику Трампа
Большинство американцев выступают против внешнеполитического курса, который проводит президент США Дональд Трамп. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом свидетельствуют опубликованные в четверг результаты социологического опроса, проведенного телеканалом CNN.
Согласно распространенным данным, 53% респондентов негативно относятся к тому, как Трамп выстраивает отношения с зарубежными государствами. Одобряют его внешнюю политику лишь 39% опрошенных. При этом месяц назад положительно оценивали внешнеполитический курс США 42% респондентов.
Чуть более 60% участников опроса считают, что для Вашингтона лучше сохранять дружеские отношения с ближайшими союзниками, чем облагать таможенными пошлинами товары, импортируемые из этих государств. Обратного мнения придерживаются 25% опрошенных.
Примерно две трети респондентов по-прежнему полагают, что зарубежные лидеры не уважают Трампа, сообщает телеканал. Между тем большинство участников опроса (66%) положительно оценивают экономическую ситуацию в США, сложившуюся при Трампе.
Опрос проводился с 14 по 17 июня среди более 1 тыс. совершеннолетних американцев. Статистическая погрешность исследования составляет не более 3,7 процентного пункта.