ԱՄՆ-ում անօրինական միգրանտների շուրջ 500 երեխաներ վերադարձան իրենց ընտանիքներ. Associated Press
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում անօրինական միգրանտների շուրջ 500 երեխաներ են վերադարձել իրենց ծնողների գիրկն այն բանից հետո, երբ ամերիկյան վարչակազմի ղեկավար Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր ստորագրեց Միացյալ Նահանգներ անօրինականորեն եկած ընտանիքների բաժանման պրակտիկան դադարեցնելու վերաբերյալ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 21-ին Associated Press գործակալությանը պատմել Է Սպիտակ տան բարձրաստիճան մի աղբյուր:
Գործակալության զրուցակիցը տեղեկատվություն չունի այն մասին, թե ԱՄՆ-ում քանի ընտանիք Է գտնվում հետաքննության մեջ, եւ քանիսն են, հավանաբար, լքել երկիրը:
ԱՄՆ-ի ներքին անվանգության նախարարության տվյալների համաձայն՝ ապրիլի 19-ից մինչեւ մայիսի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում ընտանիքներից զատվել Էր գրեթե 2 հազար երեխա:
Ապրիլին ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարար Ջեֆ Սեշնսը հայտարարել Է միգրացիոն օրենսդրության խախտողների նկատմամբ «զրոյական հանդուրժողականության» քաղաքականություն սկսելու մասին: Երեխաների հետ Նահանգներ ժամանող միգրանտներին բաժանում Էին. ձերբակալված ծնողներին ենթարկում Էին քրեական պատասխանատվության, իսկ նրանց երեխաներին ուղարկում հատուկ կենտրոններ: ԱՄՆ-ի օրենսդրությունն արգելում Է ձերբակալել երեխաներին:
Իշխանությունների գործողությունները քննադատության ալիք են բաձրացրել Թրամփի քաղաքական հակառակորդների՝ դեմոկրատների, ինչպես նաեւ նրա մի շարք կուսակիցների ու միջազգային հասարակայության կողմից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

AP: около 500 детей нелегальных иммигрантов в США вернулись в свои семьи
Около 500 детей нелегальных иммигрантов вернулись к своим родителям в США после того, как глава американской администрации Дональд Трамп подписал приказ о прекращении практики разлучения семей, незаконно приехавших в Соединенные Штаты. Как передает Арменпресс, об этом агентству Associated Press (AP) в четверг рассказал высокопоставленный источник в Белом доме.
Собеседник агентства не обладает информацией о том, сколько семей находятся под следствием в США, а сколько, вероятно, покинули страну. Согласно данным министерства внутренней безопасности США, в период с 19 апреля по 31 мая были разлучены с семьями почти 2 тыс. детей.
В апреле министр юстиции США Джефф Сешнс объявил о начале политики "нулевой терпимости" к нарушителям миграционного законодательства, в том числе к тем, кто переходит границу с детьми. Задержанных родителей в обязательном порядке заключают под стражу и привлекают к уголовной ответственности. Их детей отправляют в специальные центры содержания, поскольку по американским законам они не могут быть арестованы. Действия властей вызвало волну критики со стороны политических противников Трампа - демократов, а также ряда его однопартийцев и международной общественности.