ԿԺԴՀ-ն ԱՄՆ-ին հանձնեց 200 զոհված ամերիկացի զինծառայողների աճյունները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է, որ ԿԺԴՀ-ն հունիսի 20-ին Միացյալ Նահանգներին Է հանձնել Կորեական պատերազմի ընթացքում զոհված 200 ամերիկացի զինծառայողների աճյունները: Պետության ղեկավարն այս մասին հայտարարել Է Դուլութ քաղաքում (Մինեսոտայի նահանգ) կողմնակիցների առջեւ ունեցած ելույթի ժամանակ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք վերադարձրեցինք մեր զոհված մեծ հերոսների աճյունները: Այսօր վերադարձվեցին երկու հարյուր զինծառայողների աճյունները»,- նշել Է նախագահը: Ավելի վաղ Reuters գործակալությունը հայտնել Էր, որ ԿԺԴՀ-ն պետք Է աճյունները հանձնի Հարավային Կորեային, որոնք այնուհետեւ կտեղափոխվեն Հավայան կղզիներում ամերիկյան ռազմաօդային ուժերի Հիքեմ ռազմակայան: Գործակալության տեղեկություններով՝ զոհված զինծառայողների ճանաչման գործընթացը կարող Է տեւել շատ ամիսներ եւ նույնիսկ տարիներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Trump says North Korea has returned remains of 200 U.S. war dead
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. US President Donald Trump said North Korea had returned on Wednesday the remains of 200 U.S. troops missing from the Korean War, although there was no official confirmation of the move from military authorities, Reuters reports.
“We got back our great fallen heroes, the remains sent back today, already 200 got sent back,” Trump told a crowd of supporters during a rally in Duluth, Minnesota.
U.S. officials, speaking on condition of anonymity, said on Tuesday that in coming days North Korea would hand over a “sizeable number” of remains to United Nations Command in South Korea, and they would then be transferred to Hickam Air Force Base in Hawaii.
Trump met with North Korean leader Kim Jong Un at a historic summit last week in Singapore, and said in a news conference afterwards that Kim had agreed to return the remains of U.S. soldiers.
About 7,700 U.S. military personnel remain unaccounted from the 1950-1953 Korean War, U.S. military data show. According to the Pentagon, North Korean officials have indicated in the past that they have the remains of as many as 200 U.S. troops. More than 36,500 U.S. troops died in the conflict, Reuters said.