Սիրիական հակամարտությանը Անկարայի միջամտությունը սաստկացնում Է քաոսը. Դեմիրթաշ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական հակամարտությանը թուրքական բանակի միջամտությունն ուղղված չԷ այդ երկրում խաղաղության հաստատմանը, այլ միայն սաստկացնում Է քաոսը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել Է քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատիայի կուսակցությունից Թուրքիայի նախագահի թեկնածու Սելահաթին Դեմիրթաշը:
«Սիրիական հակամարտությանը Թուրքիայի անմիջական միջամտությունը կապված չԷ Սիրիայում խաղաղություն հաստատելու մտադրության հետ: Անկարան նախեւառաջ փորձում Է իրենով անել այդ տարածաշրջանում քրդերի նվաճումները, իսկ դա, իր հերթին, Էլ ավելի Է խճողում այնտեղ շարունակվող քաոսը: Կառավարող կուսակցությունը եւ Էրդողանը ռազմական այդ գործողություններով փորձում են ստանալ ազգայնականորեն տրամադրված ընտրողների ձայները: Բոլոր այդ քայլերը չեն ծառայում կայուն խաղաղությանը»,-ասել Է Դեմիրթաշը:
Նա կոչ Է արել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին՝ երկխոսություն սկսել սիրիացի քրդերի հետ: «Եթե Ասադը նոր ժողովրդավարական Սիրիա կառուցելու ծրագիր ունի, նա պետք Է բանակցություններ վարի հասարակության բոլոր մասերի ներկայացուցիչների հետ: Հարկավոր Է, որ միջազգային հանրակցությունը աջակցի բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու եւ իրենց խնդիրները երկխոսության ճանապարհով լուծելու Սիրիայի ժողովուրդների ձգտմանը»,-հավելել Է քաղաքական գործիչը:

Вмешательство Анкары в сирийский конфликт усиливает хаос, заявил Демирташ
Вмешательство турецкой армии в сирийский конфликт не направлено на установление мира в этой стране, а лишь увеличивает хаос, как передает Арменпресс, об этом заявил РИА Новости кандидат в президенты Турции от прокурдской Партии демократии народов Селахаттин Демирташ.
"Непосредственное вмешательство Турции в сирийский конфликт не связано с намерением установить мир в Сирии. Прежде всего, Анкара пытается прибрать к рукам завоевания курдов в том регионе, а это, в свою очередь, еще больше углубляет продолжающийся там хаос. Правящая партия и Эрдоган этими военными операциями пытаются получить голоса националистически настроенных избирателей. Все эти шаги не служат стабильному миру", — сказал Демирташ.
Он призвал президента Сирии Башара Асада вступить в диалог с сирийскими курдами. "Известно, что до начала гражданской войны режим Асада постоянно давил на курдов. Сейчас конъюнктура совершенно другая. Если у Асада есть план построить новую демократическую Сирию, он должен вести переговоры с представителями всех частей общества. В высшей степени важно создать дорожную карту, которая будет направлена на создание свободного политического пространства, проведение честных выборов. Нужно, чтобы международное сообщество поддерживало стремление народов Сирии сесть за стол переговоров и решить свои проблемы путем диалога", — отметил политик.