ԵՄ-ն պատասխան միջոցներ ձեռնարկեց պողպատի եւ ալյումինի վրա ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը (ԵՄ) պատասխան միջոցներ Է ընդունել պողպատի եւ ալյումինի վրա ԱՄՆ-ի առեւտրական մաքսերի դեմ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) հունիսի 20-ին հրապարակված հայտարարության մեջ:
«Եվրահանձնաժողովը հաստատեց պողպատի եւ ալյումինի վրա ԱՄՆ-ի սակագներին ի պատասխան առեւտրի վերահավասարակշռման ԵՄ-ի միջոցների սահմանման մասին դրույթը: Այդ միջոցները գործողության մեջ կդրվեն հունիսի 22-ին եւ կուղղորդվեն 2,8 միլիարդ եվրո միագումար արժեքով ապրանքների ցուցակ»,- հայտարարել Է ԵՀ-ն: Եվրահանձնաժողովը պարզաբանել Է, որ այդ ապրանքները «լրացուցիչ մաքսերով կհարկվեն Եվրամիության սահմաններին»: Այդ ցուցակի մեջ են մտել պողպատե եւ ալյումինե արտադրանքը, ագրարային մթերքներ, ինչպես նաեւ մի շարք այլ ապրանքներ: Սահմանելով այս միջոցները՝ Եվրամիությունն օգտվել Է իր իրավունքներից Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության նորմաների սահմաններում»,- հայտարարել Է Եվրահանձնաժողովը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЕС утвердил ответные меры на тарифы США на сталь и алюминий
ЕС принял ответные меры на торговые пошлины США на сталь и алюминий. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщила в опубликованном в среду заявлении Еврокомиссия (ЕК).
"Еврокомиссия утвердила положение о введении мер ЕС по ребалансировке торговли в ответ на тарифы США на сталь и алюминий. Эти меры будут введены в действие 22 июня и будут направлены на список товаров суммарной стоимостью в €2,8 млрд евро", - заявила ЕК.
ЕК пояснила, что все эти товары будут "облагаться дополнительными пошлинами на границах ЕС". "В этот список вошли стальная и алюминиевая продукция, аграрные продукты, а также ряд других товаров. Введя эти меры, ЕС воспользовался своим правом, в рамках норм ВТО", - заявила ЕК.