Ադրբեջանի իշխանությունները գործում են սեփական ժողովրդի դեմ. Ալեքսանդր Լապշին
ՆՅՈՒ ՅՈՐՔ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխանություններն անօրինական են և գործում են սեփական ժողովրդի դեմ: Այս մասին Նյու Յորքի ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Իսրայելի քաղաքացի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը:
Նա հիշեցրեց, որ ինքը Ադրբեջանի դեմ հայց է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում: «Ստրասբուրգի դատարանում մենք Ադրբեջանին մեղադրում ենք Բաքվի բանտում իմ դեմ մահափորձ իրականացնելու մեջ: Ինձ մոտ են Իսրայելի դատաբժշկական փորձաքննության բոլոր փաստաթղթերը, որոնցում ասվում է, որ Բաքվի դատարանում իմ դեմ մահափորձ է իրականացվել, որը հետագայում փորձ է արվել ներկայացնել որպես ինքնասպանության փորձ: Ընդ որում, դա արվել է անգրագետ կերպով»,- նկատեց Լապշինը: Նա տեղեկացրեց, որ մեկ այլ հարց էլ ներկայացվել է Նյու Յորքի Բրուքլինի դատարանում. այդ հարցը հիմնված կլինի Ստրասբուրգի դատարանի որոշման վրա:
Բլոգերն ԱՄՆ-ում մի շարք հանդիպումներ կիրականացնի իրավապաշտպան կազմակերպությունների, լրագրողների հետ: «Կարծում եմ՝ այս ամենն օգուտ կտա հենց Ադրբեջանին, քանի որ այնտեղ իշխանությունը հակաօրինական է և առաջին հերթին գործում է սեփական ժողովրդի դեմ, որը ոչնչում մեղավոր չէ: Բացի այդ, դա օգուտ կտա նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, որը չպետք է գերի լինի Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերություններին կամ Բաքվի նավթին»,- ասաց բլոգերը:
Նա ներկայում ընտանիքի հետ տեղափոխվել և բնակվում է Վրաստանում:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին, թե արդյոք չի՞ վախենում իր և ընտանիքի կյանքի համար՝ հաշվի առնելով Վրաստանում ադրբեջանական մեծ համայնքի, կազմակերպությունների առկայությունը, Լապշինը պատասխանեց. «Ադրբեջանն, անկասկած, մեծ ազդեցություն ունի Վրաստանի վրա, այդ երկրի գլխավոր ներդրողներից է, Վրաստանով է անցնում Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը: Այդ երկրում մեծ ադրբեջանական համայնք կա, սակայն չեմ կարծում, որ այնտեղ իմ կյանքն ավելի մեծ վտանգի տակ է, քան ցանկացած այլ երկրում: Ադրբեջանի ռեժիմը մարդկանց սպանում է թե՛ Եվրոպայում, թե՛ ԱՄՆ-ում: Այսինքն, եթե նրանք մտադրվեն ինձ սպանել, ապա նրանք ինձ ամենուր կգտնեն, անգամ Արգենտինայում: Այլ հարց է, որ չեմ կարծում, թե այդ երկրի հետաքրքրության շրջանակում եմ, քանի որ երկիրն առանց այն էլ ներկայում ոչ լավ միջազգային իրադրությունում է հայտնվել «ադրբեջանական լվացքատան»  հետ կապված փողերի լվացման, ԼՂ չկարգավորված հիմնախնդրի, խավիարային դիվանագիտության պատճառով: Կարծում եմ, որ նրանց հետաքրքրությունների շրջանակում չէ ունենալ հավելյալ ևս մեկ սկանդալ իմ սպանության հետ կապված: Իհարկե, այստեղ մեկ այլ ռիսկ էլ կա: Քանի որ Ալիևի իշխանությունը կայուն չէ և գուցե վերջին տարիներն է ապրում, ապա կգտնվեն մարդիկ կառավարության ներսում, ովքեր կարող են իմ դեմ հարձակում իրականացնել՝ հետագայում դա Ալիևի դեմ որպես կոմպրոմատ օգտագործելու նպատակով»:

Азербайджанские власти действуют против своего народа: Александр Лапшин
Азербайджанские власти – нелегитимны и действуют против своего народа. Об этом в беседе с корреспондентом «Арменпресс» в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке сказал известный блогер, гражданин РФ и Израиля Александр Лапшин.
Он напомнил, что он представил иск против Азербайджана в ЕСПЧ, обвиняя власти Азербайджана в покушении на его убийство во время его нахождения в азербайджанской тюрьме. «В Страссбурге мы обвиняем власти Азербайджана в покушении на мое убийство во время моего нахождения в азербайджанской тюрьме. У меня есть все документы о проведенной израильской стороной экспертизе, в которых говорится о попытке убийства, которую позже представили как попытку суицида, причем, все это сделано неграмотно»,- сказал Александр Лапшин.
По его словам, в Бруклинский суд представлен другой иск, который будет основаан на решении ЕСПЧ.
В США Александр Лапшин планирует провести ряд встреч с правозащитниками и журналистами. «Думаю, все это пойдет на пользу самому Азербайджану, поскольку тамошние власти нелегитимны и действуют, в первую очередь, против своего народа, который ни в чем не виновен. Кроме того, это будет на пользу народу НКР, который не должен быть пленником отношений между Арменией и Азербайджаном, или же бакинской нефти»«- сказал он.
Сейчас Лашин проживает с семьей в Грузии. На вопрос, не опасается ли он за себя и за семью, с учетом сильного влияния Азербайджана в Грузии, он ответил, что, несмотря на это обстоятельство, обусловленное крупными инвестициями Азербайджана в Грузию, наличием негтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан и пр., опасность здесь не больше, чем в любой другой стране.
Азербайджанский режим убивает детей и в Европе, и в США, и в Аргентине, и Лапшин не думает, что сейчас он настолько интересует Азербайджан, который оказался в гуще международных имиджевых проблем в связи со скандалами об «азербайджанской прачечной для отмывания денг», чтобы за ним специально охотились. «Конечно, есть риск, что покушение на меня организуют те люди внутри власти, которые захотят в дальнейшем использовать это как компромат на Алиева, с учетом нестабильности его режима»,- сказал он.