General Electric-ը կլքի Dow Jones ինդեքսը 110 տարի դրանում անընդմեջ գտնվելուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: General Electric Co (GE) բազմապրոֆիլ կոնցեռնի բաժնետոմսերը հունիսի 26-ին կհանվեն Dow Jones Industrial Average-ից, իսկ դրա փոխարեն ինդեքսում, որի հաշվարկի մեջ մտնում Է 30 ընկերություն, կներառվեն Walgreens Boots Alliance Inc. դեղատնային մանրածախ ցանցի արժեթղթերը: Ինչպես ասված Է S&P Dow Jones Indices Ինդեքսային կոմիտեի հաղորդագրության մեջ, ինդեքսի կազմում փոփոխությունները, որոնք մեծացնում են մանրածախ առեւտրի եւ առողջապահության կշիռը, Dow Jones Industrial Average-ին թույլ կտան ավելի լավ չափել ԱՄՆ-ի տնտեսության եւ ֆոնդային շուկայի վիճակը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
GE-ն ինդեքսում ներառվել Է 1896 թվականին դրա գործարկման պահին, 1907 թվականից ընկերությունը դրա կազմում Է գտնվել առանց ընդմիջումների եւ հնագույնն Է ցուցակում:
Անցյալ դարի 90-ական թվականներին GE-ն կապիտալացման ցուցանիշով խոշորագույն կորպորացիան Էր աշխարհում:
GE-ի բաժնետոմսերը վերջին 12 ամսում ավելի քան 50 տոկոսով Էժանացել են եւ դարձել ամենաԷժանն այն բոլոր արժեթղթերից, որոնք մտնում են ինդեքսի հաշվարկի մեջ Ինդեքսի կազմում կատարված փոփոխություններն արտացոլում են ավանդական մեքենաշինական ընկերությունների նշանակության ընդհանուր նվազումը համաշխարհային տնտեսության մեջ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

General Electric покинет индекс Dow Jones после 110 лет непрерывного пребывания в нем
Акции многопрофильного концерна General Electric Co (GE) 26 июня будут исключены из Dow Jones Industrial Average, а на замену им в индекс, в расчет которого входят 30 компаний, ивключат бумаги аптечной розничной сети Walgreens Boots Alliance Inc, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Как говорится в сообщении Индексного комитета S&P Dow Jones Indices, изменения в составе индекса, увеличивающие вес розничной торговли и здравоохранения, позволят Dow Jones Industrial Average лучше измерять состояние экономики и фондового рынка США.
GE была включена в индекс в момент его запуска в 1896 году, с 1907 компания находилась в его составе без перерывов и является старейшей в списке.
В 90-х годах прошлого века GE была крупнейшей по капитализации корпорацией мира.
Акции GE подешевели за последние 12 месяцев более чем на 50% и стали самыми дешевыми из всех бумаг, которые входят в расчет индекса.
Изменения в составе индекса отражают общее снижение значения традиционных машиностроительных компаний в мировой экономике.