Այժմ ամենավտանգավոր պահն Է սառը պատերազմի ժամանակներից ի վեր. ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգն այն կարծիքին Է, որ ներկա ժամանակաշրջանն ամենավտանգավորն Է սառը պատերազմի ավարտի ժամանակներից ի վեր: Համապատասխան հայտարարությունը նա արել Է El Mundo թերթին տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել Է հունիսի 20-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այժմ աշխարհն անհամեմատ ավելի անկանխատեսելի Է, ինչը մեզանից հնարավորություն Է պահանջում՝ հակազդել միաժամանակ տարբեր ուղղություններից եկող սպառնալիքներին»,-նշել Է դաշինքի գլխավոր քարտուղարը: Նրա խոսքով՝ «գլոբալ մասշտաբով սա ամենավտանգավոր պահն Է առնվազն սառը պատերազմի ավարտից հետո»: «Շատ տարբերություններ կան դաշինքի սպառնալիքների միջեւ»,-ընդգծել Է Ստոլտենբերգը:
Նա նշել Է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամների միջեւ «անցյալում Էլ տարբեր տեսլականներ են եղել մի շարք հարցերի շուրջ, բայց ամեն անգամ մենք ի վիճակի ենք եղել համաձայնության գալ»: «Ես չեմ ասում, որ այսօր գոյություն չունեն լուրջ տարաձայնություններ: Բայց պատմական դասն այն Է, որ դաշինքը կատարում Է գլխավոր հանձնառությունը՝ պաշտպանությունը,-ընդգծել Է Ստոլտենբերգը:-Անկասկած, այսօր մենք տարաձայնություններ ենք տեսնում առեւտրին, կլիմայի փոփոխմանը, իրանական համաձայնագրին վերաբերող հարցերում, բայց միեւնույն ժամանակ ատլանտյան համագործակցությունն ավելի ուժեղ Է, քան երկու տարի առաջ»:
«Ռուսաստանը գիտի, որ մենք երբեք այնպիսի բան թույլ չենք տա ՆԱՏՕ-ի անդամի հետ, ինչ տեղի ունեցավ Ղրիմում,-ասել Է գլխավոր քարտուղարը:-Միեւնույն ժամանակ մենք հասկանալ ենք տալիս, որ նոր սառը պատերազմ կամ սպառազինությունների մրցավազք չենք ցանկանում: Ռուսաստանը մեր հարեւանն Է, ուստի մենք կշարունակենք ջանալ՝ բարելավելու հարաբերությունները», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Генсек НАТО считает, что сейчас самый опасный момент со времен холодной войны
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг считает, что нынешний момент является самым опасным со времен окончания холодной войны. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, соответствующее заявление он сделал в опубликованном в среду интервью газете El Mundo.
"Сейчас мир гораздо более непредсказуем, что требует от нас возможности реагировать на угрозы, исходящие из разных направлений одновременно", - отметил генсек альянса. По его словам, "в глобальном масштабе это самый опасный момент, по крайней мере после окончания холодной войны". "Существует много различий между угрозами [альянса]", - подчеркнул Столтенберг.
Он отметил, что среди членов НАТО и "в прошлом были разные видения [по ряду вопросов], но каждый раз мы были в состоянии договориться". "Я не говорю, что сегодня не существует серьезных разногласий, но исторический урок состоит в том, что в итоге альянс выполняет главное обязательство: оборона, - подчеркнул Столтенберг. - Без сомнения, сегодня мы видим разногласия в отношении торговли, изменения климата, иранского соглашения, но в то же время атлантическое сотрудничество сильнее, чем два года назад".
Комментируя встречу президента США Дональда Трампа и лидером КНДР Ким Чен Ыном, генсек заверил, что НАТО поддерживает "любые усилия, направленные на достижение необратимой денуклеаризации Северной Кореи". "Но важно сохранять санкции, пока мы не увидим реальные изменения в их [КНДР] поведении, - считает Столтенберг. - Мы надеемся, что эта встреча станет первым шагом в процессе, который приведет к денуклеаризации". "В течение многих лет мы видели, как трудно достичь соглашения с Северной Кореей, который затем она будет соблюдать".
"Россия знает, что мы никогда не допустим ничего подобного с членом НАТО, что произошло в Крыму, - утверждал генсек. - В то же время мы даем понять, что не хотим новой холодной войны или гонки вооружений. Россия - это наш сосед, поэтому мы продолжим стараться улучшить отношения".