Ամուսնությունը նպաստում Է սիրտ-անոթային հիվանդությունների զարգացման ռիսկի նվազմանը. գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամուսնությունը նպաստում Է սիրտ-անոթային հիվանդությունների, ներառյալ ինսուլտի զարգացման, ինչպես նաեւ վաղաժամ մահվան ռիսկի նվազմանը: Այս եզրակացությանն են եկել Քիլի համալսարանի (Մեծ Բրիտանիա) գիտնականները, որոնց հոդվածը հրապարակված Է Heart հանդեսում: Այդ մասին հաղորդվում Է MedicalXpress-ում զետեղված մամուլի տեղեկագրում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մասնագետները վերլուծել են 34 խոշոր ուսումնասիրություններ, որոնք անցկացվել են 1963-2015 թվականներին եւ նվիրված են եղել ընտանեկան վիճակի ու առողջության միջեւ կապ գտնելուն: Ընտրված կամավորների ընդհանուր թիվը կազմել Է ավելի քան 2 մլն մարդ, որոնք եղել են 42-ից մինչեւ 77 տարեկան:
Պարզվել Է, որ նրանք, ովքեր երբեք ամուսնացած չեն եղել, բաժանվել կամ այրիացել են, ավելի հաճախ են մահացել սրտի իշեմիկ հիվանդության կամ ինսուլտի պատճառով (մահվան ռիսկը բարձրացել Է 42 եւ 55 տոկոսով՝ համապատասխանաբար): Բաժանությունը նպաստել Է սիրտ-անոթային հիվանդությունների զարգացման հավանականության աճին միջին հաշվով 25 տոկոսով, իսկ ինսուլտինը՝ 16 տոկոսով:
Այս արդյունքը բացատրվում Է նրանով, որ ամուսնացած մարդիկ ավելի շուտ են նկատում առողջության հետ կապված խնդիրները եւ վաղօրոք դիմում են բժշկի օգնությանը, ավելի լավ են պահպանում դեղորայքի ընդունումը, ավելի ապահովված են եւ ունեն ամուր սոցիալական կապեր:

Названа неожиданная польза брака
Брак способствует снижению риска развития сердечно-сосудистых заболеваний, включая инсульт, а также преждевременной смерти. К такому выводу пришли ученые Килского университета (Великобритания), статья которых опубликована в журнале Heart. Как передает Арменпресс, об этом сообщается в пресс-релизе на MedicalXpress.
Специалисты проанализировали 34 крупных исследования, проведенных в 1963-2015 годах и посвященных поиску связи между семейным положением и здоровьем. Общее число добровольцев, вошедших в выборку, составило более двух миллионов человек, возраст которых достигал 42-77 лет.
Оказалось, что люди, которые никогда не вступали в брак, были разведены или овдовели, чаще умирали из-за ишемической болезни сердца и инсульта (риск смерти повышался на 42 и 55 процентов соответственно). Развод способствовал росту вероятности развития сердечно-сосудистых заболеваний в среднем на 25 процентов, а инсульта — на 16 процентов.
Такой эффект объясняется тем, что женатые люди раньше замечают проблемы со здоровьем и заблаговременно обращаются за помощью к врачу, лучше соблюдают прием лекарств, более обеспечены и имеют крепкие социальные связи.