Վրաստանի սեւծովյան առողջավայրերը կթանկանան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիս – օգոստոսին Վրաստանի սեւծովյան առողջավայրերում գները կբարձրանան ինչպես հյուրանոցներում եւ ընտանեկան տիպի տներում, այնպես Էլ ռեստորաններում եւ սրճարան-բարերում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է «Ռեզոնանսի»-ն:
Սեւծովյան աղողջավայրերն արդեն ընունում են առաջին հանգստացողներին: Ինչպես եւ անցյալ տարիներին, այստեղ, հիմնականում, առաջատարները Ռուսաստանից, Ուկրաինայից եւ Բլառուսից ժամանող զբոսաշրջիկներն են: Վրաստանի քաղաքացիներն Աջարիայի առողջավայրերում առայժմ քիչ են: Այս փուլում Բաթումում բնակարանի գինը կազմում Է շաբաթական 600-ից մինչեւ 800 լարի: Քոբուլեթում մեկ սենյակը կարելի Է վարձակալել օրական 30-ից մինչեւ 70 լարիով, իսկ Ուրեքիում՝ 15-ից մինչեւ 40 լարիով: Ինչ վերաբերում Է ընտանեկան տիպի հյուրանոցներին, ապա այնտեղ գներն ավելի բարձր են եւ հասնում են օրական 120 – 150 լարիի:
«Ըստ երեւույթին, ճգնաժամն ազդել Է նաեւ զբոսաշրջիկների վրա: Նրանց մեծ մասը բնավ չի դասվում բարձր եկամուտ ունեցողների սեգմենտին: Ստիպված ենք լինում զիջումների գնալ գնի հարցում: Մենք ջանացել ենք թեկուզեւ առաջին փուլում գները չբարձրացնել»,- ասել Է հյուրանոցներից մեկի սեփանականատեր Թամազ Ջինչարաձեն:

Черноморские курорты Грузии подорожают
В июле-августе цены на черноморских курортах Грузии повысятся как в гостиницах и домах семейного типа, так и ресторанах и кафе-барах, как передает Арменпресс, об этом пишет газета "Резонанси".
Черноморские курорты уже принимают первых отдыхающих. Как и в прошлых годах, здесь, в основном, лидируют туристы из России, Украины и Беларуси. Граждан Грузии на курортах Аджарии пока мало.
На данном этапе, цена за жилье в Батуми составляет от 600 до 800 лари за неделю. В Кобулети одну комнату можно арендовать от 30 до 70 лари, а в Уреки — от 15 до 40 лари за сутки.
Что касается гостиниц семейного типа, то там цены выше и достигают 120-150 лари за сутки.
"Видимо, кризис отразился и на туристах. Большая их часть отнюдь не относится к сегменту с высоким доходом. Нам приходится идти на уступки в вопросе цены. Мы постарались хотя бы на первом этапе не поднять цены", — сказал владелец одной из гостиниц Тамаз Джинчарадзе.