Աստանայում բացվել Է ԱՊՀ-ի գիտական ու ստեղծագործական մտավորականության համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աստանայում հունիսի 19-ին բացվել Է ԱՊՀ-ի գիտական ու ստեղծագործական մտավորականության 13-րդ համաժողովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Երկօրյա հանդիպումը ավելի քան 200 պատվիրակների Է հավաքել Ռուսաստանից, Հայաստանից, Ադրբեջանից, Բելառուսից, Ղրղզստանից, Ղազախստանից, Մոլդովայից, Տաջիկստանից, Թուրքմենստանից, Ուկրաինայից եւ Ուզբեկստանից:
Միջոցառման ընթացքում կկայանա ԱՊՀ-ի գլխավոր միջպետական մրցանակի «Համագործակցության աստղի» դափնեկիրների պարգեւատրման հանդիսավոր արարողությունը, որը շնորհվում Է արվեստի, գիտության եւ կրթության բնագավառում նշանակալի ձեռքբերումների համար: Համաժողովը կավարտվի բանաձեւի ընդունմամբ, որում մասնակիցները կամփոփեն համատեղ աշխատանքի արդյունքենրը եւ կձեւակերպեն մոտակա հեռանկարների խնդիրները: Ինչպես հայտնել Է ՏԱՍՍ-ը, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ողջույնի ուղերձ Է հեղել համաժողովի մասնակիցներին: Այն ընթերցել Է ՌԴ նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը:
Դրանում նա նա հույս Է հայտնել, որ համաժողովի նախաձեռնությունները կծառայեն Համագործակցության երկրներում ինտեգրացիոն գործընթացների ծավալմանը: Պետության ղեկավարը նաեւ նշել Է, որ ներկայիս հանդիպման հանգուցային թեման՝ «Երկխոսությունը ԱՊՀ-ում. հումանիտար համագործակցության հեռանկարները 21-րդ դարում», հույժ հրատապ թեմա Է: «Վստահ եմ, որ ձեր առաջարկություններն ու նախաձեռնությունները կծառայեն ԱՊՀ-ի տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա առաջխաղացմանը, մեր երկրների ժողովուրդների միջեւ բարեկամության եւ փոխըմբռնման ամրապնդմանը»,- ասված Է ՌԴ նախագահի ուղերձում:

Путин: форум научной и творческой интеллигенции СНГ послужит продвижению интеграции
Инициативы XIII Форума научной и творческой интеллигенции государств - участников СНГ, который во вторник открылся в Астане, послужат продвижению интеграционных процессов в странах Содружества, говорится в приветствии президента России Владимира Путина участникам мероприятия. Его зачитал специальный представитель президента РФ по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"На протяжении многих лет форум является важнейшим мероприятием гуманитарной тематики, проводимым в рамках Содружества независимых государств. Предоставляя широкие возможности для неформального, заинтересованного общения между представителями науки, культуры, искусства и образования, журналистами и публицистами, он в полной мере доказал свою востребованность и эффективность", - говорится в приветствии президента.
Глава государства также отметил, что ключевая тема нынешнего форума - "Диалог в СНГ - перспективы гуманитарного сотрудничества в XXI веке" - представляется весьма актуальной.
"Вам предстоит обсудить широкий круг вопросов, связанных с развитием общественных, молодежных, экспертных контактов, согласовать ряд масштабных совместных программ и проектов, многие из которых будут реализованы уже в ходе проводимого в настоящее время в Содружестве Года культуры. Уверен, что ваши предложения и инициативы послужат дальнейшему продвижению интеграционных процессов на пространстве СНГ, укреплению дружбы и взаимопонимания между народами наших стран", - говорится в приветствии президента.
Форум, который проходит 19-20 июня в Астане, собрал более 200 делегатов из России, Армении, Азербайджана, Белоруссии, Киргизии, Казахстана, Молдавии, Таджикистана, Туркмении, Украины и Узбекистана. В ходе мероприятия состоится торжественная церемония награждения лауреатов главной Межгосударственной премии СНГ - "Звезды Содружества", которая присуждается за выдающиеся достижения в сфере искусства, науки и образования. Форум завершится принятием резолюции, в которой участники подведут итоги совместной работы и сформулируют задачи на ближайшую перспективу.