Հայաստանի ԱԳ նախարարն ընդունել է ԵԱՀԿ-ում հավատարմագրված դեսպաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հունիսի 18-ին ընդունեց տարածաշրջանային այցով Երևանում գտնվող ԵԱՀԿ շուրջ երկու տասնյակ մասնակից երկրների մշտական ներկայացուցիչներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Ողջունելով ԵԱՀԿ դեսպաններին՝ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԵԱՀԿ շրջանակներում բազմակողմ համագործակցությունը, որի արդյունքում մեր երկրում կարևոր բարեփոխումներ են իրականացվել, և շեշտեց, որ Հայաստանն էլ, իր հերթին, ակտիվ մասնակցություն է ունեցել կազմակերպության գործունեության բոլոր երեք հարթություններում և իր ներդրումն է բերել կառույցի արդյունավետության և հեղինակության բարձրացման գործում:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը զրուցակիցներին ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները, անդրադարձավ երկրում ընթացող բարեփոխումներին և կառավարության նոր ծրագրին: Այդ առնչությամբ հատուկ ընդգծվեց Հայաստանում կայացած քաղաքացիական հասարակության և ակտիվ երիտասարդության դերը։
ԵԱՀԿ դեսպանները նշեցին, որ վեց տարի ընդմիջումից հետո հերթական տարածաշրջանային այցը լավ հնարավորություն է ընձեռում տեղում ծանոթանալու Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին և գնահատելու տարածաշրջանային անվտանգության իրավիճակը:
Զրույցի մասնակիցները կարևորեցին Հայաստանում ԵԱՀԿ ծրագրերի շարունակակաանությունը։ Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանը աջակցություն հայտնեց այս ուղղությամբ նախաձեռնություններին։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին Հայաստանի նոր կառավարության առաջնահերթությունների, տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների, ԵԱՀԿ շուրջ։

Министр иностранных дел Армении принял аккредитованных в ОБСЕ послов
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 18 июня принял постоянных представителей около двух десятков государств-участников ОБСЕ, находящихся в Ереване с региональным визитом.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД Армении, приветствуя послов ОБСЕ, министр Мнацаканян подчеркнул, что Армения придает большое значение многостороннему сотрудничеству в рамках ОБСЕ, в результате которого в нашей стране были проведены важные реформы. Министр также отметил, что Армения, в свою очередь, приняла активное участие во всех трех измерениях деятельности организации и внесла свой вклад в повышение эффективности и репутации этой структуры.
Министр иностранных дел Армении представил собеседникам последние события в Армении, коснулся проводимых в стране реформ и программы нового правительства. В этой связи была особо подчеркнута роль гражданского общества и активной молодежи в Армении.
Послы ОБСЕ отметили, что после шестилетнего перерыва очередной региональный визит дает хорошую возможность на месте ознакомиться с внутриполитическими событиями в Армении и оценить положение региональной безопасности.
Участники встречи подчеркнули важность продолжения программ ОБСЕ в Армении. В этом контексте министр Мнацаканян выразил поддержку инициативам в этом направлении.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о приоритетах нового правительства Армении, региональных и международных развитиях и ОБСЕ.