Հայաստանի ԱԳ նախարարն ընդունել է ԵԱՀԿ-ում հավատարմագրված դեսպաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հունիսի 18-ին ընդունեց տարածաշրջանային այցով Երևանում գտնվող ԵԱՀԿ շուրջ երկու տասնյակ մասնակից երկրների մշտական ներկայացուցիչներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Ողջունելով ԵԱՀԿ դեսպաններին՝ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԵԱՀԿ շրջանակներում բազմակողմ համագործակցությունը, որի արդյունքում մեր երկրում կարևոր բարեփոխումներ են իրականացվել, և շեշտեց, որ Հայաստանն էլ, իր հերթին, ակտիվ մասնակցություն է ունեցել կազմակերպության գործունեության բոլոր երեք հարթություններում և իր ներդրումն է բերել կառույցի արդյունավետության և հեղինակության բարձրացման գործում:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը զրուցակիցներին ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները, անդրադարձավ երկրում ընթացող բարեփոխումներին և կառավարության նոր ծրագրին: Այդ առնչությամբ հատուկ ընդգծվեց Հայաստանում կայացած քաղաքացիական հասարակության և ակտիվ երիտասարդության դերը։
ԵԱՀԿ դեսպանները նշեցին, որ վեց տարի ընդմիջումից հետո հերթական տարածաշրջանային այցը լավ հնարավորություն է ընձեռում տեղում ծանոթանալու Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին և գնահատելու տարածաշրջանային անվտանգության իրավիճակը:
Զրույցի մասնակիցները կարևորեցին Հայաստանում ԵԱՀԿ ծրագրերի շարունակակաանությունը։ Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանը աջակցություն հայտնեց այս ուղղությամբ նախաձեռնություններին։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին Հայաստանի նոր կառավարության առաջնահերթությունների, տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների, ԵԱՀԿ շուրջ։

Armenian FM holds meeting with OSCE Permanent Representatives in Yerevan
YEREVAN, JUNE 18, ARMENPRESS. Armenia’s minister of foreign affairs Zohrab Mnatsakanyan held a meeting today with over two dozen of OSCE Permanent Representatives who arrived in Yerevan on a regional visit, the ministry said.
The FM greeted the OSCE Ambassadors and stressed that Armenia attaches great importance to multilateral cooperation within the OSCE, as a result of which important reforms have taken place in the country. He said that in turn Armenia has had active participation in all three platforms of the organization’s activities and has brought its contribution in raising the efficiency and reputation of the structure.
The foreign minister presented the latest developments in Armenia to the OSCE Permanent Reprensentaives, touched upon the ongoing reforms and the new government program. In this context, the role of the civil society and the youth has been stressed.
The OSCE Ambassadors said that after a six year hiatus, this regional visit gives a good chance to get acquainted with Armenia’s political developments and to assess the regional security situation.
The sides attached importance to the continuity of OSCE projects in Armenia. In this context, the FM expressed support to initiatives in this direction.
The meeting also focused on the government’s priorities, regional and international developments and the OSCE.