Էջմիածնի քաղաքապետն իր հրաժարականը պահանջողներին հրավիրում է ձեռք սեղմելու
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Էջմիածնի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանն իր հրաժարականը պահանջող քաղաքացիներին հաշտության կոչ է անում և ձեռք սեղմելու հրավիրում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպմանը Կարեն Գրիգորյանը նշեց, որ կան անձինք, ովքեր կանգնած են բողոքի ակցիաների հետևում, բայց ժողովրդի վիճակը չսրելու համար ձեռնպահ էր մնում հարցերին հանգամանալից պատասխաններ տալուց: «Այսօր ժամը 17:00-ին հրավիրում եմ Էջմիածին քաղաքի Հաշտության նստարանի մոտ, եկեք ձեռք սեղմենք, իրար հասկանանք»,-կոչ արեց Կարեն Գրիգորյանը:
Անդրադառնալով ցուցարարների հնչեցրած բողոքներին, որ մանկապարտեզները, քաղաքային հիվանդանոցը բարվոք վիճակում չեն, փողոցները՝ քանդված, անձրևներից հետո ջրափոսեր են առաջանում՝ Կարեն Գրիգորյանը նկատեց, որ խնդիրներ առկա են, բայց քաղաքային սահմանափակ բյուջեով հնարավոր չէ բոլոր հարցերը կարգավորել: Նա բարերարներին կոչ արեց գալ ու ներդրումներ անել քաղաքում, որպեսզի բնակչության սոցիալ-տնտեսական կյանքը բարելավվի ու քաղաքից չհեռանան: Լրագրողի դիտարկմանը, որ ցուցարարների շարքերից հնչել են բողոքներ, որ նախկինում ներդրումների փորձ արվել է, բայց հանդիպել են ճնշումների, որին ի պատասխան՝ Կարեն Գրիգորյանն ասաց. «Եթե արձանագրվել են նման դեպքում, կան իրավապահ մարմիններ, թող դիմեն: Ես հիմա գնահատական տամ, եղել է, չի եղել: Եղել է, փաստեր ունեն, թող դիմեն: Ուղղակի քաղաքական հայտարարություններ անել, սրել իրավիճակը, այդպես չի լինում:Այն ժամանակ իշխանությանը չէիք հավատում, հիմա հավատում եք, հիմա դիմեք»:
Ինչ վերաբերում է իր հրաժարականին, ապա առաջարկում է՝ ցույց տան, թե կոնկրետ որ հարցերում է ինքը թերացել: «Ես անսխալական չեմ, եթե սխալներ արել ենք, դրա համար կպատժվենք, բայց օրենքի սահմաններում: Աշխատող մարդը չի կարող սխալներ թույլ չտալ, սխալներ արել ենք, դրա վրա սովորել ենք»,-ավելացրեց Էջմիածնի քաղաքապետը:
Մի քանի օր է Էջմիածնում մի խումբ քաղաքացիներ բողոքի ակցիաներ են իրականացնում՝ պահանջելով քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանի հրաժարականը: Կան խոսակցություններ, որ դրանք ուղղորդված են քաղաքում հեղինակություն վայելով այլ անձանց կողմից:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 15-ին ֆեյսբուքյան իր էջում նման գրառում էր կատարել՝ «Անընդունելի է, որ քրեածին տարրերը պղծեն սիրո և համերաշխության հեղափոխության խորհրդանիշները և հեղափոխության անունը օգտագործեն մա­ֆիոզ պատերազմներում։ Թույլ չենք տա»:

YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. Ejmiatsin (Vagharshapat) Mayor Karen Grigoryan has called on his opponents demanding his resignation to meet him and “shake hands”.
Speaking to reporters, Grigoryan said that there are certain individuals who are behind the scenes of the protests, but he refused to give comprehensive answers to the reporters’ questions in order not to escalate the situation.
“I am inviting to shake hands, understand each other, today at 17:00 at the Reconciliation Bench of Ejmiatsin city,” he said.
Talking about the issues raised by the protesters – poor condition of kindergartens and the city hospital, poor road conditions etc, Grigoryan said indeed problems exist, but they can’t solve all issues with the limited budget of the city.
The Mayor called on philanthropists to make investments in the city.
Regarding resignation demands, the Mayor says he is suggesting the protesters to show him the specific issues which in their opinion he has failed.
Protesters are demanding the resignation of the mayor in ongoing demonstrations in Ejmiatsin city for already a few days. Rumors claim that the protests are guided by certain influential individuals.
Yesterday, PM Nikol Pashinyan made the following statement on Facebook: ““It is unacceptable for criminal elements to use the name of the revolution of love and solidarity in their mafia wars. We won’t allow [it].
Mayor Karen Grigoryan is the son of general Manvel Grigoryan, president of the Yerkrapah Volunteer Union and MP.  Today, the national security service said agents are dispatched to the city and are “carrying out actions”.