Հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգանում են շատ ավելի լավ տեմպերով, քան ընդունված է կանխատեսել մամուլում. Նիկոլ Փաշինյան
Հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգանում են շատ ավելի լավ տեմպերով, քան
ընդունված է կանխատեսել մամուլում. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած աշխատանքային այցի արդյունքներով տարբեր գերատեսչությունների կլինեն կոնկրետ հանձնարարականներ: Այդ մասին հունիսի 15-ին կառավարության նիստի մեկնարկին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Գիշերը մենք վերադարձանք Մոսկվայից, որտեղ գտնվում էի աշխատանքային այցով: Ուզում եմ ասել, որ արդյունավետ այց ունեցանք և կարող ենք արձանագրել, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգանում են դինամիկ և լավ տեմպերով, շատ ավելի լավ տեմպերով, քան ընդունված է կանխատեսել հայկական և ոչ միայն հայկական մամուլում: Մեր հարաբերություններում խնդիրներ չկան, անհրաժեշտ է աշխատել, որպեսզի տնտեսական պոտենցիալը լիարժեք իրացվի»,-  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ բազմաթիվ նախարարների հետ զրույցներ կունենա, կլինեն կոնկրետ հանձնարարականներ:
Գործադիր իշխանության ղեկավարն ընդգծեց, որ կառավարությունը և առընթեր մարմինները պետք է լրջորեն աշխատեն, որպեսզի մրգի և բանջարեղենի արտահանման ողջ պոտենցիալը լիարժեք օգտագործվի: Ըստ Փաշինյանի, ՌԴ-ն դրա կարիքն ունի և այնտեղ հույս ունեն, որ Հայաստանը լիարժեք մատակարարումները կիրականացնի»,- ասաց վարչապետը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 13-14-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն: Այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետը հանդիպում է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ: Վարչապետը մասնակցել է Խորհրդային միության հերոս, ԽՍՀՄ զրահատանկային զորքերի գլխավոր մարշալ Համազասպ Բաբաջանյանի կիսանդրու բացման արարողությանը: Նիկոլ Փաշինյանը «Լուժնիկի» մարզադաշտում ներկա գտնվել ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության բացման հանդիսավոր արարողությանն ու առաջնության առաջին խաղին:

Армяно-российские отношения развиваются динамично, гораздо более быстрыми темпами, чем принято прогнозировать в прессе: Никол Пашинян
Армяно-российские отношения развиваются динамично, гораздо более быстрыми
темпами, чем принято прогнозировать в прессе: Никол Пашинян
По итогам рабочего визита в Москву последуют конкретные задания по ведомствам. Как передает «Арменпресс», об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал в начале заседания правительства Армении 15-го июня.
«Ночью мы вернулись из Москвы, где были с рабочим визитом. Хочу отметить, что визит был продуктивным. Можем констатировать, что армяно-российские отношения развиваются динамично, гораздо более быстрыми темпами, чем принято прогнозировать в прессе, и не только армянской. В наших отношениях проблем нет, необходимо работать над полноценной реализацией потенциала»,- сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян, добавив, что побеседует с министрами по отдельности, и будут конкретные задания.
По его словам, правительство и ведомства должны интенсивно работать, чтобы из Армении было возможно экспортировать в Россию овощи и фрукты в больших объемах. В РФ нуждаются в этом, и надеются, что Армения сможет осуществлять полноценные поставки.
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян 13-14 июня с рабочим визитом побывал в Российской Федерации. В рамках визита премьер-министр Республики Армения встретился с президентом РФ Владимиром Путиным.
Премьер-министр принял участие в церемонии открытия бюста Герою Советского Союза, главному маршалу бронетанковых войск СССР Амазаспу Бабаджаняну. Никол Пашинян на стадионе «Лужники» присутствовал на церемонии открытия Чемпионата мира по футболу и на первом матче чемпионата.