«Թավջութակն ինձ համար սիրո գործիք է». Խաչատրյանի 14-րդ միջազգային մրցույթի  հաղթող Ջոնաթան Սվենսեն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խաչատրյանի 14-րդ միջազգային մրցույթի հաղթող, 21-ամյա թավջութակահար Ջոնաթան Սվենսենը (Դանիա) միջազգային ստուգատեսի շնորհիվ իր համար բացահայտեց կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանին: Հունիսի 14-ի երեկոյան պարզ դարձավ այս տարվա խաչատրյանական մրցույթի հաղթողի անունը: Մրցութային արդյունքներից անմիջապես հետո «Արմենպրես»-ն առաջինը հնարավորություն ունեցավ ծանոթանալու խաչատրյանական ժյուրիի սրտերն իր պրոֆեսիոնալիզմով գերած երիտասարդ թավջութակահարի հետ: Մեզ հետ զրույցում Ջոնաթան Սվենսենը պատմում է մրցույթից ստացած իր տպավորությունների, Խաչատրյանի երաժշտությունը բացահայտելու, թավջութակի առանձնահատկությունների ու առաջիկա ծրագրերի մասին:
Երջանիկ և միևնույն ժամանակ ուժասպառ
Անկեղծ ասած՝ շատ հոգնած եմ: Շատ երկար շաբաթ էր՝ լի բազում ելույթներով ու սթրեսով: Բայց ես շատ շնորհակալ եմ բոլորին, հայ ժողովրդին, Հայաստանին, մրցույթի կազմակերպիչներին: Կարող եմ ասել, որ շատ երջանիկ եմ ու միևնույն ժամանակ ուժասպառ:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթի մասին
Ճիշտ է՝ փորձերի ընթացքում ամեն ինչ շատ արագ ստացվեց, բայց պետք է ասեմ, որ նվագախմբի դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը հրաշալի էր: Շատ ուրախ էի նրա նվագախմբի հետ նվագելուս համար: Մեծ հաճույքով կցանկանայի կրկին հանդես գալ այս նվագախմբի հետ:
Արամ Խաչատրյանի գործերը կատարելու մասին
Արամ Խաչատրյանի գործերից երբեք չեմ կատարել: Առաջին անգամ սովորել եմ նվագել նրա երաժշտությունը հենց այս մրցույթի համար: Շատ հաճելի երաժշտություն էր:
Միջազգային առաջին մրցանակը
Սա առաջին միջազգային մրցույթն է, որին մասնակցում եմ: Նախկինում մասնակցել եմ միայն Դանիայում և Շվեդիայում անցկացվող մրցույթների:
Երաժշտական ընտանիք
Իմ ծնողները երաժիշտներ են, երկուսն էլ ջութակ են նվագում: Հայրիկս նաև դիրիժոր է: Իմ մեջ երաժշտության նկատմամբ սերն առաջացավ շատ վաղ: Գիտե՞ք, ես, կարելի է ասել, ծնվել եմ երաժշտություն լսելով: Երբ ես 3 տարեկան էի, դիրիժորի դեր էի խաղում՝ չինական ձողիկներով: Բայց, երևի, 4 տարեկանում հասկացա, որ իսկապես ուզում եմ նվագել:
Թավջութակի ընտրությունը
Ես ինքս եմ ընտրել այս գործիքը: Իմ կյանքում ոչ ոք երբևէ իմ փոխարեն որոշումներ չի կայացրել: Ես ինքս եմ միշտ որոշել ՝ ինչ անել: Անգամ երբ երեխա էի: Ինձ ոչ ոք չի ասել՝ թավջութակ նվագել սովորիր:
Ես սիրում եմ այս գործիքը: Սիրում եմ, թե ինչպես ես նստում գործիքի կողքը, ասես գրկում ես այն: Թավջութակն ինձ համար սիրո գործիք է: Նվագելիս ոտքերումդ զգում ես գործիքի թրթիռները: Իրականում կարծես ֆիզիկապես կարող ես զգալ գործիքը, մոտ լինել գործիքին: Սա յուրահատուկ զգացողություն է: Եվ ես շատ եմ սիրում գործիքից հնչող ձայնը: Այն յուրահատուկ է, շատ խորը: Ես սիրում եմ բոլոր գործիքները, բայց թավջութակն ինձ համար ամենայուրահատուկն է: Այն բոլոր գործիքներից ամենալավն է արտահայտում մարդկային զգացողությունները:
Հայ թավջութակահարների մասին
Հայ թավջութակահարներից լսել եմ Նարեկ Հախնազարյանի կատարումները: Չեմ հանդիպել նրան, բայց հիասքանչ կատարող է: Հույս ունեմ՝ մի օր կհանդիպենք:
Առաջիկա ծրագրեր
10 օրից մեկնում եմ Միացյալ Թագավորություն: Մի շարք պրոֆեսիոնալ անգլիացի երաժիշտների հետ ձայնագրելու եմ ժամանակակից կոմպոզիտորների լարային կվարտետներ: Այս աշխատանքը կներկայացվի ալբոմի տեսքով: Բացի այդ, ես շատ եմ նվագում կամերային երաժշտություն: Հուսով եմ, որ նաև այս մրցույթն էլ ինձ համար նոր հնարավորություններ կբացի:
Խաչատրյանի 14-րդ միջազգային մրցույթն անցկացվում էր թավջութակ մասնագիտությամբ, հունիսի 6-14-ը: Խաչատրյանական մրցույթի ժյուրիի կազմում ընդգրկված էին հեղինակավոր երաժիշտներ: «Թավջութակ» մասնագիտությամբ անցկացված մրցույթում հաղթեց Ջոնաթան Սվենսենը (Դանիա): Երկրորդ մրցանակը ստացավ Ֆյոդոր Ամոսովը (Ռուսաստանի Դաշնություն): Երրորդ հորիզոնականը կիսեցին Ռուստեմ Խամիդուլինը (Ռուսաստանի Դաշնություն) և Չի-Ուոն Հոնգը (Կորեայի Հանրապետություն):
Մրցույթը կյանքի է կոչվում ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի համատեղ ջանքերով։ Մրցույթի գլխավոր գործընկերն է ԱՊՀ Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը (МФГС)։ Միջոցառումն իր անցկացվում է ՀՀ նախագահի տիկին Նունե Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:

«Виолончель для меня – инструмент любви»: победитель 14-го конкурса имени Хачатуряна Джонатан Свенсен
«Виолончель для меня – инструмент любви»: победитель 14-го конкурса имени
Хачатуряна Джонатан Свенсен
Победитель 14-го Международного музыкального конкурса имени Арама Хачатуряна, 21-летний Джонатан Свенсен (Дания) благодаря этому конкурсу открыл для себя Арама Хачатуряна. Победитель 14-го Международного музыкального конкурса имени Арама Хачатуряна стал известен вечером 14-го июня. Сразу после этого «Арменпресс» познакомился и побеседовал с молодым музыкантом.
Счастлив и обессилен
Честно – я очень устал, это была очень длинная неделя. Я благодарен всем, армянскому народу, организаторам, можно сказать, что я счастлив и обессилен.
О выступлении с Государственным симфоническим оркестром Армении
Дирижер Сергей Смбатян – великолепен. Я рад возможности играть с его оркестром. С удовольствием повторил бы это.
Об исполнении произведений Арама Хачатуряна
Я раньше не играл произведения Арама Хачатуряна, впервые разучил их к этому конкурсу. Очень приятная музыка.
Первый международный приз
Ранее я участвовал в конкурсах только в Дании и Швеции, это мой первый международный музыкальный конкурс.
Музыкальная семья
Мои родители – музыканты. Оба – скрипачи. Отец - еще и дирижер. Я родился под музыку. С 4 лет я понял, что хочу играть.
Выбор виолончели
Инструмент я выбрал сам. В моей жизни никто и никогда не принимает решения за меня. Я люблю этот инструмент. Виолончель для меня – инструмент любви. Я люблю все инструменты, но виолончель для меня – особый инструмент, он лучше всего отражает человеческие чувства.
Об армянских виолончелистах
Я слышал исполнения Нарека Ахназаряна. Он великолепный исполнитель, надеюсь, когда-нибудь встретимся.
Планы
Через 10 дней я еду в Великобританию. Буду участвовать в записи струнных квартетов современных авторов. Я много играю камерной музыки, надеюсь, победа в этом конкурсе откроет для меня новые возможности.
Как сообщалось ранее, вечером 14-го июня стало известно имя победителя 14-го международного конкурса имени Арама Хачатуряна. В конкурсе виолончелистов победу одержал Джонатан Свенсен (Дания). Второе место занял Федор Амосов (Россия). Третье место разделили Рустем Хамидулин (Россия) и Чи-Уон Хонг (Республика Корея).
Победитель конкурса получил 15 тысяч, занявший второе место музыкант - 10 тысяч, а третье место - 5 тысяч долларов США. Имена лауреатов стали известны на торжественной церемонии, состоявшейся 14 июня в Концертном зале им. Арама Хачатуряна.
Также были вручены специальные призы. В частности, в номинации «Лучший концертмейстер конкурса» одержал победу профессор Армен Бабаханян.
«Премия зрительских симпатий» была присуждена Чи-Уон Хонгу (Республика Корея). Василий Степанов (Россия) получил специальный приз за лучшую интерпретацию сонаты-фантазии Арама Хачатуряна. Также были вручены другие специальные награды.
Как сообщалось ранее, в Ереване в 14-й раз проводится Международный конкурс молодых исполнителей имени Арама Хачатуряна, целью которого является популяризация творчества великого композитора.
В этом году конкурс состоится с 6-го по 14-е июня, он соберет  в Армении 16 виолончелистов из 9 стран. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала  директор фонда «Международный конкурс молодых исполнителей имени Арама Хачатуряна» Анна Тер-Овакимян.
«Особенностью конкурса этого года является то, что в этом году отмечается 115-летие Арама Хачатуряна. Это для нас большой праздник, поскольку имя Арама Хачатуряна представляет во всем мире Армению, которая благодаря этому воспринимается как страна великой культуры»,- сказала она.
По ее словам, каждый раз конкурс проводится по определенной специальности, в этом году – это виолончель. Арам Хачатурян начал свою музыкальную карьеру с игры на этом инструменте. В конкурсе примут участие 16 виолончелистов из 9 стран – Армении, РФ, Дании, Норвегии и пр.
Международный конкурс молодых исполнителей имени Арама Хачатуряна с 2013 года входит в Федерацию Международных музыкальных конкурсов (World Federation of International Music Competitions), что регламентируется строгими критериями.
Международный конкурс молодых исполнителей имени Арама Хачатуряна пройдет в 3 тура, в программе – сольное исполнение сонаты-фантазии для виолончели и – по выбору, Концерт для виолончели или Концерт-рапсодия.
Председатель жюри – Сурен Багратуни, почетный председатель – Кшиштоф Пендерецкий.
Первый приз установлен в размере 15 000 долларов, 2-й - 10 000 долларов, 3-й - 5 000 долларов, предусмотрено также несколько специальных призов.