ՌԴ-ի կառավարությունը հավանություն տվեց կենսաթոշակային տարիքի բարձրացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախարարների կաբինետը հավանություն Է տվել կենսաթոշակային տարիքը կանանց համար մինչեւ 63 արեկան եւ տղամարդկանց համար մինչեւ 65 տարեկան աստիճանական բարձրացմանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ինտերֆաքս»-ին:
Հունիսի 14-ին կառավարության նիստում ընդունված որոշման համաձայն՝ 2034 թվականին կանանց համար կենսաթոշակային տարիքը կկազմի 63 տարեկան, իսկ 2028 թվականին տղամարդկանց համար կենսաթոշակային տարիքը՝ 65 տարեկան:
Այսպիսով, կառավարության որոշմամբ նախատեսվում Է կենսաթոշակային տարիքի բարձրացման երկարատեւ ժամանակամիջոց, որը կսկսվի 2019 թվականից:

Правительство одобрило повышение пенсионного возраста
Кабинет министров Российской Федерации одобрил постепенное повышение пенсионного возраста для женщин до 63 лет и для мужчин до 65 лет, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Согласно решению, принятому в четверг на заседании правительства, пенсионный возраст для женщин к 2034 году составит 63 года, а пенсионный возраст для мужчин - 65 лет к 2028 году.
Таким образом, решением правительства предусматривается длительный переходный период повышения пенсионного возраста, который начнется с 2019 года.