ՄԽ համանախագահները Մնացականյանին են ներկայացրել ԼՂ խնդրի լուծման իրենց մոտեցումները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հունիսի 12-ին ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ստեֆան Վիսկոնտիին, Էնդրյու Շոֆերին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Արժևորելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաքելությունը՝ նախարար Մնացականյանը կարևորեց այցը, ընդգծելով, որ այն հնարավորություն է ընձեռնում անմիջական առաջին շփումը հաստատել Հայաստանում նոր կառավարության ձևավորումից հետո։ ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատեց Հայաստանի մոտեցումները և դիրքորոշումը կարգավորման գործընթացում՝ շեշտելով, որ Հայաստանը հավատարիմ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը։
Համանախագահները ՀՀ ԱԳ նախարարին ներկայացրեցին հիմնահարցի հանգուցալուծման ջանքերում իրենց փորձառությունն ու մոտեցումները։
Զրուցակիցները հանգամանալից մտքեր փոխանակեցին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման շուրջ, անդրադարձան բանակցային գործընթացի առաջմղման հնարավորություններին՝ այս համատեքստում կարևորելով խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորումը։
Անդրադառնալով նախօրեին շփման գծում Ադրբեջանի կողմից Արցախի ՊԲ զինծառայողի սպանությանը՝ նախարար Մնացականյանը շեշտեց, որ նման սադրանքներով ադրբեջանական կողմը լրջորեն կասկածի տակ է դնում իր հանձնառությունը խաղաղ գործընթացին։

New Armenian FM, OSCE Minsk Group Co-Chairs have first meeting in Yerevan
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. Armenian foreign minister Zohrab Mnatsakanyan held a meeting on June 12 with OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America in Yerevan, the foreign ministry told ARMENPRESS.
At the meeting, the Armenian FM valued the mission of the Co-Chairs and attached importance to the visit, stressing that it enables to establish direct contact after the formation of the new government in Armenia.
FM Mnatsakanyan reaffirmed Armenia’s approaches and stance in the NK conflict settlement issue, emphasizing that Armenia is committed to the exclusively peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The Co-Chairs presented their experience and approaches in the efforts of settling the conflict to the minister.
The sides exchanged ideas over the settlement issue, touched upon the possibilities of advancing the negotiations process and in this context attached importance to the formation of an atmosphere contributing to peace.
Speaking about the latest Azerbaijani killing of a an on-duty soldier in the Artsakh line of contact, minister Mnatsakanyan stressed that Azerbaijan is seriously questioning its commitment to the peace process by such provocations.