Նորատուսում կարկուտը վնասներ է հասցրել ցանքերին եւ պտղատու ծառերին
ԳԱՎԱՌ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Նորատուս գյուղում հունիսի 11-ի երեկոյան մոտ կես ժամ տեղացած կարկուտը լուրջ վնասներ է հասցրել բանջարաբոստանային եւ հացահատիկային մշակաբույսերին ու պտղատու ծառերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Նորատուս համայնքի ղեկավարի տեղակալ Վաչիկ Խաչատրյանը, վնասվել են համայնքի տնտեսությունների տնամերձ հողամասերի ցանքերը եւ բնակավայրից դուրս գտնվող հացահատիկի արտերն ու կերային մշակաբույսերը: «Սկզբից կարկուտը թափվեց ընկույզի մեծությամբ, հետո չափը փոքրացավ, փոքր -ինչ հանդարտվեց, սակայն կարճ ժամանակ անց կրկին ուժգնացավ: Կես ժամ տեւողության կարկուտը ջարդեց բույսերի ցողունները, ծառերի պտուղները: Վնասվել են մոտ 200 հեկտար տնամերձերի ցանքերը եւ պտուղները, մի քանի հարյուր հեկտար՝ հացահատիկային եւ կերային մշակաբույսեր»,-ներկայացրեց համայնքի ղեկավարի տեղակալը: Գյուղապետարանում ստեղծված հանձնաժողովը ճշգրտում է տնտեսություններին հասցված վնասների չափերը:

В Норатусе град нанес ущерб посевам и плодовым деревьям
В Гегаркуникской области, в Норатусе, выпавший вечером 11-го июня град, длившийся около получаса, нанес ущерб посевам и плодовым деревьям.
Как сообщили «Арменпресс» в областной администрации, по данным руководителя общины Вачика Хачаатряна повреждены приусадебные посевы и пшеничные поля, а также посевы кормовых культур.'  «Сначала градины были величиной с орех, затем – чуть меньше, однако вскоре град снова усилился. Выпавший вечером 11-го июня град, длившийся около получаса, нанес ущерб посевам и плодовым деревьям. Пострадало около 200 гектаров приусадебных посевов, несколько сотен гектаров пшеничных полей, а также посевы кормовых культур»,- рассказал он. Созданная в сельской администрации  комиссия уточняет размеры нанесенного ущерба.