Ապրիլյանի հերոսների մասին ներկայացումը հուզեց վարչապետի տիկնոջն ու մշակույթի նախարարին
ԳՅՈՒՄՐԻ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու Վարդան Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի բեմում հունիսի 8-ին ապրիլյան պատերազմի մասին պատմող «Հարսանիք թիկունքում» ներկայացումն էր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Անահիտ Աղասարյանի հեղինակած երկու գործողությամբ դրաման նվիրված է Ապրիլյան քառօրյայի հերոսներին:
Ներկայացումը դիտելու էին եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տիկին Աննա Հակոբյանը որդու հետ, ՀՀ մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը և ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Ներկայացման ավարտին վարչապետի տիկինն անկեղծացավ, որ այն իրեն շատ է հուզել: «Ես, ճիշտ է, խոստացա, որ ներկայացման վերջում կխոսեմ, բայց չեմ կարող ոչ մի բան ասել՝ սա համարեք գնահատական ներկայացմանը»,-նշեց Աննա Հակոբյանը:
«Շատ եմ տպավորված՝ հուզիչ էր: Ամբողջ ներկայացման ընթացքում չկարողացա զսպել հուզմունքս , նույնիսկ մի քանի րոպե չէի կարողանում խոսել. թե՛ խաղն էր տպավորիչ, և թե՛ բովանդակությունը: Վերապրեցինք կրկին այդ չորս օրերը»,-անկեղծացավ ՀՀ մշակույթի նախարարը:
«Երկար ժամանակ չեմ եղել այսպիսի բեմականացումների որպես դիտորդ, բայց այսօր տեսնում եմ միասնություն: Ժողովուրդների պատմությունը կերտում են ուժով ու մշակույթով: Մշակույթի մեջ է ուժը, որը հավերժացնում է հերոսներին: Մշակույթը պարտավորեցնում է ապագային նայել լիահույս և հավատքով, որ կյանքը շարունակվում է»,- նշեց Սեյրան Օհանյանը:
Ներկայացման ռեժիսորն է Լյուդվիգ Հարությունյանը, նկարչական ձևավորումն իրականացրել է Գարեգին Եվանգուլյանը, զգեստների ձևավորումը Լուսինե Խաչատրյանը, իսկ երաժշտական ձեւավորումը՝ երգիչ, կոմպոզիտոր Հայկ Հակոբյանը (Հայկո):

Спектакль о героях Апрельской войны взволновал супругу премьера и министра культуры
8 июня в  Драматическом театре им.Вардана Аджемяна  в  Гюмри состоялся спектакль о героях Апрельской войны «Свадьба  в  тылу».
Как  передает Арменпресс, драма (автор – Анаит Агасарян) в двух действиях посвящена героям Апрельской войны.
Посмотреть спектакль пришли  супруга премьер-министра РА  Никола Пашиняна госпожа Анна Акопян с сыном, министр культуры РА  Лилит Макунц и экс-министр обороны  РА  Сейран Оганян.
По окончании супруга премьер-министра призналась, что постановка взволновала ее. «Правда, я обещала в конце поделиться впечатлением, но сейчас не могу  сказать ни слова – считайте  это оценкой спектакля», - сказала Анна Акопян.
«Я взволнована, впечатление огромное. В течение  всего действа не могла сдержать эмоции, не могу  говорить. Мы  вновь пережили эти четыре  дня», - сказала министр культуры.
«Давно я не был на таком спектакле  в  качестве  зрителя. Сила народа воплощается в  силе  и культуре. Культура увековечивает героев. Культура  обязывает смотреть в  будущее  верой  и надеждой в то, что жизнь продолжается», - сказал Сейран Оганян.
Режиссер – Людвиг Арутюнян, художник – Гарегин Евангулян, костюмы – Лусине  Хачатрян, музыкальное  оформление – Айк Акопян (Айко).