Ադրբեջանի ժողովուրդը զրկված է իր ճակատագիրն ինքնուրույն որոշելու սահմանադրական իրավունքից. Արցախի ԱԳՆ
Ադրբեջանի ժողովուրդը զրկված է իր ճակատագիրն ինքնուրույն որոշելու
սահմանադրական իրավունքից. Արցախի ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական Բաքվի արձագանքը Արցախում ժողովրդավարական գործընթացների և հանրապետության իշխանությունների կողմից իրականացրած բարեփոխումների վերաբերյալ վկայում է այն մասին, որ Ադրբեջանը գոյություն ունի այլ արժեքային համակարգում, որտեղ ադրբեջանական ժողովուրդը զրկված է իր ճակատագիրն ու երկրի կառավարման ձևը ազատ և ինքնուրույն որոշելու սահմանադրական իրավունքից: Այս մասին նշել է  Արցախի Հանրապետության  ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը՝ պատասխանելով «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին։
Ներկայացնում ենք հարց ու պատասխանը։
Հարց. Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի գնահատականներն Արցախում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ և նրա հայտարարությունը այն մասին, որ Արցախի բնակիչները «Ադրբեջանի քաղաքացիներ են»:
Պատասխան. Արցախի բնակիչները հանդիսանում են անկախ ինքնիշխան պետության՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներ և երբեք չեն եղել անկախ Ադրբեջանի քաղաքացիներ:
Ավելին, Ադրբեջանը չունի բարոյական իրավունք` Արցախի բնակիչներին համարել այն պետության քաղաքացիներ, որն իր ստեղծման օրվանից ահաբեկման, էթնիկ զտումների, զանգվածային սպանությունների նպատակաուղղված քաղաքականություն էր վարում՝ ձգտելով Արցախի ժողովրդին զրկել ոչ միայն կյանքից, այլև հայրենիքից:
Արցախի քաղաքացիների հանդեպ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրական վերաբերմունքի վերջին արտահայտումներից մեկն է 2016 թ. ապրիլին Արցախի դեմ ռազմական ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի ԱԳՆ նույն պաշտոնական ներկայացուցչի հայտարարությունն  այն մասին, որ Արցախում «քաղաքացիական բնակչություն չկա» և «այն կողմում միայն դաշտ է և զինվորականներ»` փորձելով արդարացնել Արցախի խաղաղ բնակչության սպանությունները:
Պաշտոնական Բաքվի արձագանքը Արցախում ժողովրդավարական գործընթացների և հանրապետության իշխանությունների կողմից իրականացրած բարեփոխումների վերաբերյալ վկայում է այն մասին, որ Ադրբեջանը գոյություն ունի այլ արժեքային համակարգում, որտեղ ադրբեջանական ժողովուրդը զրկված է իր ճակատագիրն ու երկրի կառավարման ձևը ազատ և ինքնուրույն որոշելու սահմանադրական իրավունքից:

Azerbaijani people deprived of their constitutional right to freely and independently decide their own fate – Artsakh MFA
Azerbaijani people deprived of their constitutional right to freely and independently decide their
own fate – Artsakh MFA
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. The reaction of official Baku towards the democratic processes in Artsakh and the reforms carried out by the authorities documents that Azerbaijan exists in a different system of values, where the Azerbaijani people themselves are deprived of their constitutional right to freely and independently decide their own fate and determine the form of government in their own country, press secretary of Artsakh’s Foreign Ministry Ani Sargsyan said, answering the question of ARMENPRESS.
Question: How would you comment on the assessments by the Press Secretary of the Azerbaijani Foreign Ministry of the recent events in Artsakh and his statement that the residents of Artsakh are "citizens of Azerbaijan"?
Answer: The residents of Artsakh are citizens of an independent, sovereign state called the Republic of Artsakh and have never been citizens of independent Azerbaijan.
Moreover, Azerbaijan does not have the moral right to consider the residents of Artsakh as citizens of a state, which, since its inception, has purposefully pursued a policy of terror, ethnic cleansing and massacres, seeking to deprive the people of Artsakh not only of life but also of their homeland.
One of the recent manifestations of the true attitude of the Azerbaijani authorities towards the citizens of Artsakh was the statement made by the same official representative of the Azerbaijani Foreign Ministry during the military aggression against Artsakh in April 2016 that "there is no civilian population" in Artsakh and "there is only a field and the military on the opposite side", trying to justify the killing of civilians in Artsakh.
The reaction of official Baku to the democratic processes in Artsakh and reforms carried out by the authorities of the republic testifies that Azerbaijan exists in a different system of values, where the Azerbaijani people themselves are deprived of their constitutional right to freely and independently decide their own fate and determine the form of government in their own country.