Թուրքիան դատապարտում Է յոթ մզկիթ փակելու Ավստրիայի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մի շարք մզկիթների փակման եւ երկրից իմամների ատաքսման վերաբերյալ Ավստրիայի իշխանությունների որոշումը ռասիստական եւ խտրական քաղաքականության դրսեւորում Է, հայտարարել Է Թուրքիայի նախագահի մամուլի քարտուղար Իբրահիմ Քալինը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստյան Կուրցը Twitter-ում հայտնել Էր, որ Ավստրիան կարտաքսի 40 իմամների եւ կփակի մզկիթներ, որոնք խախտում են իսլամի մասին օրենքը:
«Ավստրիայում յոթ մզկիթների փակումը եւ իմամների արտաքսումը երկրի սահմաններից ռասիստական եւ խտրական քաղաքականության հետեւանք Է՝ նպատակամիտված այդ երկրում իսլամի դեմ: Նպատակն Է՝ մեկուսացնել մահմեդական հասարակությունն իրենց քաղաքական շահերի օգտին: Ավստրիայի կառավարության այս դիրքորոշումը հակասում Է միջազգային իրավաբանական նորմաներին, սոցիալական միասնության քաղաքականությանը եւ փոքրամասնությունների իրավունքներին»,- գրել Է Քալինը Twitter-ում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Турции отреагировали на решение Австрии о закрытии семи мечетей
Решение австрийских властей о закрытии ряда мечетей и депортации из страны имамов является проявлением расистской и дискриминационной политики, считает пресс-секретарь президента Турции Ибрагим Калын.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, ранее австрийский канцлер Себастьян Курц сообщил в Twitter, что Австрия депортирует до 40 имамов и закроет мечети, нарушающие закон об исламе.
"Закрытие семи мечетей в Австрии и высылка имамов за пределы страны – это результат расистской и дискриминационной политики, направленной против ислама в этой стране. Цель – обособить мусульманское общество в своих политических интересах. Эта позиция австрийского правительства противоречит международным юридическим нормам, политике социального единства и правам меньшинств ", — написал Калын в Twitter.