Արա Բաբլոյանը Մոսկվայում հանդիպել է Քաթարի խորհրդարանի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած այցի շրջանակում Մոսկվայում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 5-ին հանդիպել է Քաթարի Պետության Խորհրդակցական խորհրդի նախագահ Ահմեդ Բեն Աբդոլահ Բեն ալ Մահմուդի հետ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են միջխորհրդարանական կապերի, ինչպես նաեւ երկու երկրների միջեւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցերի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը միջխորհրդարանական հարաբերությունների ընդլայնման համատեքստում առանձնակի կարեւորել է նման շփումների ու հանդիպումների անհրաժեշտությունը: ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանում հետեւում են Քաթարի Պետությունում տեղի ունեցող իրադարձություններին: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ երկու երկրների քաղաքական ու առեւտրատնտեսական կապերը տարեցտարի ընդլայնվում են. դրանք ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու համար լրացուցիչ ջանքեր են անհրաժեշտ: Զբոսաշրջության եւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ Քաթարի միջեւ ուղիղ օդային հաղորդակցության առկայությունը:
Քաթարի խորհրդարանի նախագահն իր հերթին երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու եւ խորացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:

Speaker of Parliament of Armenia meets Qatari counterpart in Moscow, Russia
YEREVAN, JUNE 6, ARMENPRESS. Speaker of the Parliament of Armenia Ara Babloyan and the delegation led by him met with President of the Consultative Assembly (parliament) of Qatar Ahmad bin Abdullah Al Mahmud in Moscow on the sidelines of the visit to Russia, the Armenian Parliament told Armenpress.
During the meeting the officials discussed issues relating to the inter-parliamentary ties, as well as the development of cooperation between the two countries in different spheres.
Speaker Babloyan highlighted the necessity for such contacts and meetings in the context of expanding the inter-parliamentary relations. He stated that Armenia follows the ongoing events in Qatar. Ara Babloyan said the political and commercial ties of the two countries are expanding every year: additional efforts are needed for reaching them to a higher level. In terms of development of tourism and commercial ties, the Speaker of the Armenian Parliament attached importance to the existence of direct air communication between Armenia and Qatar.
In his turn the Speaker of the Qatari parliament expressed readiness to develop and deepen the bilateral relations.