Արցախի խորհրդարանում ստեղծվել է հանրային հնչեղություն ստացած հարցերի ուսումնասիրման քննիչ հանձնաժողով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում ստեղծվել է հանրային հնչեղություն ստացած հարցերի ուսումնասիրման քննիչ հանձնաժողով։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին Արցախի ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից։
«ԱԺ Կանոնակարգ ԱՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի համաձայն՝ պատգամավորների պահանջով Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հունիսի 2-ին հայտարարել է խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովի ստեղծման մասին, որը կուսումնասիրի հանրային հնչեղություն ստացած հարցերը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Ոստիկանության Ստեփանակերտի քաղաքային վարչության հերթապահ մաս հունիսի 1-ին ժամը 19:25-ին ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Ստեփանակերտ քաղաքի Բաղրամյան 2բ շենքի դիմաց վիճաբանություն է տեղի ունենում: Դեպքի վայր մեկնած օպերատիվ խումբը պարզել է, որ նույն օրը ժամը 19:15-ի սահմաններում նշված վայրում վիճաբանություն է առաջացել մի կողմից նույն քաղաքի բնակիչներ՝ 1981թ. ծնված Դ. Հ-ի, 1983թ. ծնված Ա.Ա-ի, իսկ մյուս կողմից 1985թ. ծնված Մ.Մ-ի (ԱԱԾ ծառայող) միջև, որի ընթացքում կողմերը փոխադարձ հարվածներ են հասցրել միմյանց՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ: ԱՀ ոստիկանության ՔՀՎ ծառայողների հետ համատեղ ձեռնարկված միջոցառումներով, վիճաբանությանը մասնակցելու կասկածանքով, ոստիկանության Ստեփանակերտի քաղաքային վարչություն բերման է ենթարկվել 15 քաղաքացի: Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն: Նախապատրաստվում են նյութեր ԱՀ գլխավոր դատախազության հատուկ քննչական բաժին ուղարկելու համար:
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 2-ին ընդունել է Ստեփանակերտում ընթացող բողոքի ակցիայի մի խումբ ներկայացուցիչների։
Քննարկվել են նախօրեին մայրաքաղաքում տեղի ունեցած միջադեպին վերաբերող մի շարք հարցեր։ Երկրի ղեկավարը ներկաներին հավաստիացրել է, որ իրականացվելու է մանրակրկիտ ու անաչառ հետաքննություն, եւ մեղավորները պատասխանատվություն են կրելու օրենքով սահմանված կարգով։

В парламенте  Арцаха создана комиссия по расследованию вопросов, получивших
«Согласно ст.20 Регламента НС АР и по требованию депутатов, председатель Национального собрания  Арцахской республики Ашот Гулян 2 июня объявил о создании парламентской комиссии по расследованию, которая изучит вопросы, получившие общественный резонанс», - говорится в  сообщении.
В дежурную часть Степанакертского городского управления полиции 1 июня в  19:25 часов поступило сообщение о том, что напротив  дома №2б по ул. Баграмяна происходит драка. Выехавшая на  место оперативная группа выяснила, что в тот же  день в  районе 19:15 часов в  указанном месте  возникла ссора с жителями города Д.Г. (1981 г/р) и А.А. (1985 г/р) с одной  стороны и  сотрудником СНБ М.М. (1985 г/р) – с другой, во время которой стороны  нанесли друг другу удары, причинив телесные повреждения. Благодаря  предпринятым  сотрудниками Следственного управления мероприятиям, по подозрению в драке в Степанакертское  городское  отделение  полиции подвергнуты  приводу 15 граждан. Назначена судмедэкспертиза. Готовятся материалы для  представления в Особый следственный отдел Генпрокуратуры  Арцаха.
2 июня Президент Республики Арцах Бако Саакян провел совещание, в котором приняли участие члены Совета безопасности, заместитель председателя, руководители фракций и представители постоянных комиссий Национального собрания.
Был  обсужден ряд вопросов, касающихся инцидента, произошедшего накануне в столице.
Глава государства отметил необходимость проведения надлежащего детального расследования и подчеркнул, что виновные должны быть привлечены к ответственности в предусмотренном законом порядке.