Գերմանիան կաջակցի Իրանին, քանի դեռ Թեհրանը կատարում Է ԳՀՀԾ-ն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան կշարունակի Իրանին ընդառաջել տնտեսության եւ առեւտրական լավ հարաբերությունների վերականգնման հարցում այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թեհրանը պահպանում Է միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագիրը: Այդ մասին հայտարարել Է ԳԴՀ-ի ԱԳ նախարար Հայկո Մաասը՝ Գերմանիայի մայրաքաղաքում ելույթ ունենալով Global Solutions Summit-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք Իրանի հույսերն արդարացնելու համար կշարունակենք ջանքեր գործադրել տնտեսության եւ առեւտրական լավ հարաբերությունների վերականգնման հարցում այնքան ժամանակ, քանի դեռ Իրանը պատրաստ Է եւ կկարողանա ապացուցել, որ ինքը կատարում Է միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները»,-ասել Է Մաասը:
Նա հավելել Է, որ Իրանի հետ միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագիրը ոչ միայն «չտարածման ճարտարապետության կարեւոր բաղադրիչն Է», այն «կենտրոնական դեր Է խաղում Մերձավոր Արեւելքի ամբողջ տարածաշրջանի կայունության ապահովման գործում», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Германия будет поддерживать Иран, пока Тегеран соблюдает СВПД
Германия будет продолжать идти навстречу Ирану в вопросе о восстановлении экономики и хороших торговых отношениях до тех пор, пока Тегеран придерживается соглашения по атому. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил глава МИД ФРГ Хайко Маас, выступая на Global Solutions Summit в германской столице.
"Мы будем продолжать прилагать усилия, чтобы выполнить надежды Ирана на восстановление экономики и хорошие торговые отношения до тех пор, пока Иран готов и сможет доказать, что он придерживается обязательств по атомному соглашению", — сказал Маас.
Он добавил, что соглашение по атому с Ираном является не только "важным элементов архитектуры нераспространения", оно играет "центральную роль в обеспечении стабильности всего региона на Ближнем Востоке".