Մեր նախնիների սխրանքի շնորհիվ հնարավոր եղավ կերտել մեր ապագան. Տարոն Մարգարյանի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության օրվա առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասվում է.
շնորհավարում եմ բոլորիս Հանրապետության օրվա առթիվ: Այս տարի լրանում է մեր առաջին հանրապետության ստեղծման 100-ամյակը՝ հոբելյան, որը առանձնահատուկ է իր խորհրդով և նշանակությամբ: Մեկ դար առաջ հայ ժողովուրդը բռունցքվեց և ցուցաբերելով աներևակայելի կամք ու հերոսություն, պաշտպանեց իր գոյության և հարատևելու իրավունքը: Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի ճակատամարտերում, չնայած թշնամու թվային և զինական բացահայտ առավելությանը, հայկական նորակազմ զինված ուժերը, բնակչության բոլոր խավերը ներկայացնող աշխարհազորի աջակցությամբ, ջախջախեցին հայկական վերջին հողակտորը զավթել փորձող թուրքական կանոնավոր բանակը: Հենց այդ ժամանակ սկիզբ դրվեց մայիսյան մեր հաղթանակներին և հենց դրանց շնորհիվ ծանրագույն վիճակում գտնվող, շրջափակված, հազարավոր գաղթականներով ու սովյալներով լցված մեր երկիրը կարողացավ անկախություն հռչակել ու ձեռնամուխ լինել ազգային պետության ստեղծմանը:
Մենք հիշում և հպարտանում ենք մեր նախնիներով, որոնց շնորհիվ այսօր կանք և ունենք մեր երկիրը: Ու հենց նրանց սխրանքի շնորհիվ հնարավոր եղավ կերտել մեր ապագան՝ դառնալով ավելի ուժեղ ու պաշտպանված:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորելով Հանրապետության օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ, որ արժանապատվորեն շարունակենք մեր նախնիների շնորհակալ գործը, շենացնենք և հզորացնենք մեր հայրենիքը՝ գալիք սերունդներին ավելի զարգացած, ամուր և բարեկեցիկ երկիր փոխանցելու հաստատակամությամբ»:

YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. Mayor of Yerevan Taron Margaryan addressed a congratulatory message on the Republic Day, the Municipality told Armenpress.
I congratulate all of us on the Republic Day. This year we are marking the centennial of the declaration of the first republic-the jubilee which has particular significance and meaning. A century ago the Armenian people united and showing incredible will and heroism defended their right to exist. During Sardarapat, Bash-Aparan and Gharakilisa battles, in spite of the obvious privilege in number and armed forces, newly-created Armenian Forces with the support of all layers of population defeated the regular Turkish Army which was trying to invade the last parcel of Armenian land. And it was at this time when the series of May victories began and due to them our country being in hardest conditions, blocked, full of thousands of refugees and starving people, became able to declare independence and initiate national statehood.
We remember and feel proud of our ancestors owing to whom we are alive today and have our country. Due to their heroism it became possible to build up our future becoming strong and defended.
Once again congratulating on the Republic Day, I wish that we continue the grateful deeds of our ancestors, make our homeland more powerful and prosperous with the strong will to pass a stronger, more developed and flourishing country to subsequent generations”.