Լեհաստանը կողմ է արտահայտվել Վրաստանի ու Ուկրաինայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանը կողմ է Ուկրաինայի և Վրաստանի՝ ՆԱՏՕ-ի անդամակցությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ելույթի ժամանակի հայտարարել է Լեհաստանի Սեյմի խոսնակ Մարեկ Կուխչինսկին:
«Կարծում ենք, որ դաշինքի դռները պետք է բաց լինեն բոլոր այն երկրների համար, որոնք կիսում են ՆԱՏՕ-ի անդամակցությունից բխող մեր արժեքներն ու պարտավորությունները: Մենք կողմ ենք հանդես գալիս Վրաստանի ու Ուկրաինայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին: Այս պետություններին դաշինքից դուրս թողնելը սպառնում է կայունությանը»,- ասել է Կուխչինսկին:
Հյուսիսատլանտյան դաշինքը՝ ՆԱՏՕ-ն ստեղծվել է 1949 թվականի ապրիլի 4-ին՝ Վաշինգտոնում համապատասխան համաձայնագրի ստորագրմամբ: Ներկայում դրա անդամ է 28 պետություն:

В Польше выступили за принятие в НАТО Украины и Грузии
Польша выступает за принятие в НАТО Украины и Грузии, заявил маршалек (спикер) сейма Польши Марек Кухчиньский, выступая на сессии парламентской ассамблеи НАТО.
"Мы считаем, что двери к союзу должны быть открыты для всех стран, которые разделяют ценности и обязанности, вытекающие из членства в НАТО", — сказал Кухчиньский. Как сообщает Арменпресс, об этом передает РИА «Новости».
"Мы выступаем за членство в НАТО Грузии и Украины. Оставление этих государств за пределами союза угрожает стабильности", — добавил он.
Организация Североатлантического договора (North Atlantic Treaty Organisation, NATO) – военно-политический союз европейских государств, США и Канады, созданный 4 апреля 1949 года подписанием в Вашингтоне Североатлантического договора. В настоящее время его членами являются 28 государств.