Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 28-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
1918 թվականի մայիսյան հաղթանակները դարձան հայոց պետականության վերականգնման սկիզբը: Դարեր շարունակ հայ ժողովուրդը ենթարկվել է բռնությունների ու կոտորածների, անցել է բազում փորձությունների միջով, քանի որ չուներ պետականություն, ապրում էր օտարի լծի տակ:
Եվ չնայած Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը գոյատեւեց կարճ ժամանակահատված, այնուամենայնիվ, նշանակալի է նրա դերակատարությունը մեր ժողովրդի կյանքում: Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի եւ Ղարաքիլիսայի ճակատամարտերում քաջ հայորդիների սխրանքն ապացուցեց, որ հայը կարող է խուսափել կոտորածից, երբ հավատում է սեփական ուժերին, երբ զենք է վերցնում եւ պաշտպանում սեփական հողը, երբ միասնական է ու հաստատակամ:
Մայր Հայաստանը, Արցախն ու Սփյուռքը, միշտ վառ պահելով 1918-ի հերոսամարտերի ոգին, շարունակում են համատեղ ջանքերով պաշտպանել, զորացնել ու զարգացնել հայկական երկու հանրապետությունները, որպեսզի շենանա հայկական հողը եւ հայ ժողովրդի ապագան լինի հուսալի ու պայծառ:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ բոլորիս պետական տոնի կապակցությամբ եւ մաղթում խաղաղություն, բարօրություն ու ամենայն բարիք»:

YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. On 28 May Artsakh Republic President Bako Sahakyan sent a congratulatory address in connection with the day of the First Armenian Republic, Sahakyan’s Office told ARMENPRESS.
On behalf of the Artsakh Republic authorities and personally myself I extend my heartfelt congratulations on the Day of the First Armenian Republic.
The 1918 May victories have become the foundation of restoration of the Armenian statehood. For centuries the Armenian people have been subjected to violence and massacres and have passed through numerous ordeals being deprived of statehood subject to foreign yoke.
Despite the fact that the First Armenian Republic survived for a short period of time its role in the life of our people is significant.
The heroic deeds of our brave sons in Sardarapat, Bash Aparan and Gharakilisa proved that Armenians can escape the massacre when they believe in their own strength, when they take up arms and defend their own land, when they are united and determined.
Mother Armenia, Artsakh and the Diaspora, always keeping the spirit of the 1918 heroic battles, continue to defend and strengthen the two Armenian republics, develop the Armenian land and forge reliable and bright future of the Armenian people.
I once again congratulate all of us on this important state holiday wishing peace, welfare and all the best".