Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ԱԱԾ-ի կողմից «Նորֆոլկ» ընկերությունում բացահայտված օրինախախտումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դիլիջանում լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից «Նորֆոլկ» ընկերությունում բացահայտած օրինախախտումներին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպմանը Փաշինյանը վստահեցրել է, որ այդ գումարները հետ են վերադարձվելու բյուջե:
«Ես ոչ մի մեկնաբանություն այդ բացահայտման կապակցությամբ  չեմ անի, ինչը կարող է մեկնաբանվել որպես նախաքննությանը ուղղորդելու որևէ փորձ: Նախաքննությունն ընթանում է և կտա բոլոր հարցերի պատասխանը»,-ասել է վարչապետը, հավելելով, որ նախաքննության համար բոլոր պայմանները ստեղծված են:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին առընթեր ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիոն, տնտեսական բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում բացահայտել է հանցավոր սխեմա, որի միջոցով ՀՀ-ում գործող խոշոր ընկերությունը չարամտորեն խուսափել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր, տուրքեր և պարտադիր այլ վճարումներ կատարելուց: Ընդ որում, ընկերության ձևավորման և գործունեության կազմակերպման հետ անմիջական առնչություն են ունեցել ՀՀ ՊԵԿ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Մասնավորապես պարզվել էր, որ «Նորֆոլկ» ընկերությունը անօրինական եղանակով 7 միլիոն դոլար է ստացել:

Никол Пашинян прокомментировал правонарушения, выявленные СНБ в деятельности компании «Норфолк»
В беседе с журналистами Никол Пашинян прокомментировал правонарушения, выявленные СНБ в деятельности компании «Норфолк». Как  передаетАрменпресс, Пашинян заверил, что суммы, о которых идет речь, будут возвращены в  бюджет.
«Я никак не  прокомментирую этот вопрос, поскольку это может  быть квалифицировано как воздействие  на ход следствия. Ведется расследование, которое  даст ответы  на  все вопросы», - сказал премьер, подчеркнув, что для  объективного расследования созданы  все  условия.
В рамках своей антикоррупционной деятельности по выявлению коррупционных, экономических правонарушений Служба национальной безопасности при премьер-министре Армении выявила преступную схему, по которой  действующая в Армении крупная компания злонамеренно уклонялась от уплаты налогов в крупных размерах, пошлин и других обязательных выплат.  При этом с формированием и деятельностью компании непосредственно связаны высокопоставленные чиновники Комитета государственных доходов Армении. В частности, выяснилось, что компания «Норфолк Консалтинг» незаконно присвоила 7 миллионов  долларов.