Ազատ և երջանիկ Հայաստան կառուցելու գործընթացն անշրջելի է. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է.
Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո նախագահ,
Ուրախ եմ այս հնարավորության համար և ուրախ եմ, որ ձեզ տեսնում եմ Երևան մայրաքաղաքում: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ստեղծման օրից նեցուկ դարձավ Հայաստանի նորաստեղծ Հանրապետությանը: Մեր անկախացման առաջին տարիներին նրա դերակատարումն իսկապես շատ մեծ էր: Հետագա տարիներին հիմնադրամի դերակատարումը նույնպես շատ մեծ էր, որովհետև, կարծում եմ՝ «Հայաստան» համահայկական հիմադրամը դարձավ Հայաստանի Հանրապետության իշխանության նկատմամբ Սփյուռքի վստահության  ցուցիչ: Հիմնադրամի գործունեությունը վերլուծելիս կարելի է շատ լուրջ ազդակներ ստանալ, թե ինչ պրոցեսներ են տեղի ունենում Սփյուռքում, ինչ մտահոգություններ են ի հայտ գալիս և այդ մտահոգությունների ինչպիսի լուծումներ կարող են լինել: Քաղաքական գործընթացները, որոնք տեղի ունեցան Հայաստանում ապրիլ-մայիս ամիսներին, անշուշտ, համազգային համախմբման նոր ազդակ են դարձել, և մենք ամեն ինչ պետք է անենք և վստահաբար կանենք՝ այդ համախմբման ազդակը կոնկրետ քաղաքական արդյունքի, մշտական քաղաքական գործոնի վերածելու համար: ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունները մենք արդեն հայտարարել ենք: Այդ առաջնահերթություններից կարևորագույնը ՀՀ քաղաքացիների և հայ ժողովրդի հաղթանակի զգացումը պահպանելն է,  շարունակելն է և նրան մշտական բնույթ տալը:
Մեր երկրի մեծագույն քաղաքական խնդիրը եղել է քաղաքացիների կողմից իշխանություն ձևավորելու իրավունքի անձեռնմխելիությունը, որովհետև, կարծում եմ, որ մեր երկրում խնդիրները սկսել են խորանալ այն ժամանակներից, երբ հանրությունը լայնորեն սկսել է չվստահել ընտրությունների արդյունքներին և ամեն անգամ ընտրությունների արդյունքներով իրեն խաբված է զգացել: Եվ հետևաբար, մեր խնդիրն է, որ սրանից հետո Հայաստանում տեղի ունեցած ցանկացած ընտրությունների արդյունքներով իրեն հաղթանակած զգա ոչ այնքան այս կամ այն քաղաքական ուժը, այլ ընտրությունների որևէ արդյունքի պարագայում իրեն առաջին հերթին հաղթանակած զգա Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին: Եվ ես ուզում եմ ընդգծել, որ մեր կառավարության համար հաջորդ կարևոր առաջնահերթությունը պայքարն է կոռուպցիայի դեմ, սկսած ընտրական կոռուպցիայից և շարունակած պետական կառավարման, դատական կոռուպցիայով: Ուզում եմ ասել, որ մեր կառավարությունն արդեն իսկ կոնկրետ քայլեր է ձեռնարկել այս ուղղությամբ և ունի հաջողություններ: Այդ գործընթացը կշարունակվի այնքան ժամանակ, մինչև բոլորս համոզվենք, որ կոռուպցիան որպես համակարգային երևույթ արմատախիլ ենք արել Հայաստանի Հանրապետությունում: Եվ ի վերջո, մեր ամենակարևոր կոնցեպտուալ խնդիրը, հայեցակարգային խնդիրը, գաղափարական խնդիրը Հայաստանի Հանրապետության, եթե կարելի է ասել, որպես պետության կիրառական նշանակության մասին ձևակերպումն է: 1991 թվականին, երբ հիմնադրվեց Հայաստանի Հանրապետությունը և թվում էր, թե ամեն ինչ շատ լավ էր, կարծում եմ՝ մենք թույլ տվեցինք մի կարևոր հայեցակարգային բացթողում: Մենք հստակ չձևակերպեցինք, թե ինչի համար է հայ ժողովուրդը հիմնադրում Հայաստանի Հանրապետությունը որպես պետություն: Ես ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության նախաբանը Սահմանադրության բոլոր փոփոխությունների արդյունքում որևէ փոփոխություն չի կրել: Այսինքն, Սահմանադրության նախաբանը մնացել է նույնը, որպես Հայաստանի Հանրապետության հիմնադիր հանդես է գալիս հայ ժողովուրդը, ոչ թե Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, ոչ թե Խորհրդային Հայաստանի քաղաքացիները, այլ հայ ժողովուրդը: Հետևաբար, Հայաստանի Հանրապետության շահառուն հայ ժողովուրդն է, և մենք պետք է պատասխանենք մի կարևոր հարցի՝ ինչի համար է հայ ժողովուրդը ստեղծել Հայաստանի Հանրապետությունը: Մենք համոզված ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հայ ժողովրդի կողմից ստեղծվել է հետևյալ նպատակով. այն է՝ հայության մարդկային, ֆինանսական, մտավոր, գիտական, տնտեսական, հոգևոր ներուժը կամ նրա զգալի մասը սեփական տարածքում կենտրոնացնելը և այդ ներուժի անվտանգությունն ու բնականոն զարգացումն ապահովելը: Մենք հենց այս հայեցակարգային հենքի վրա ենք տեսնում Հայաստանի Հանրապետության հետագա զարգացումը և այս հայեցակարգային հենքն է, որ մեզ պետք է առաջնորդի դեպի ազատ և երջանիկ Հայաստան: Կարծում ենք, որ այս գործընթացի միջնաժամկետ արդյունքը պետք է լինի հետևյալը. հայ ժողովրդի արտագաղթի հազարամյա անիվն ի վերջո պետք է կանգ առնի և ետ պտտվի, ու հայությունն ի վերջո պետք է սկսի մեծ գործընթաց՝ ապահովելու Հայաստանի Հանրապետությունում կենտրոնանալու, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը որպես ինստիտուտ ունենալու և Հայաստանի Հանրապետության ու Արցախի Հանրապետության անվտանգությունն ու բնականոն զարգացումը: Այսինքն, Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է ապահովի հայ ժողովրդի անվտանգությունն ու բնականոն զարգացումը, հայ ժողովուրդը պետք է ապահովի Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը և բնականոն զարգացումը:
Եվ ուրեմն, մենք շարժվում ենք այդ ճանապարհով, մենք շարժվում ենք դեպի ազատ և երջանիկ Հայաստան, և մենք համոզված ենք, որ արդեն իսկ կարևոր  անկյունաքարեր ենք դրել այդ շինության կառուցման ճանապարհին: Մենք համոզված ենք, որ այս գործընթացն անշրջելի է և որ այս նպատակի ճանապարհին հայ ժողովուրդը, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին հաղթել է: Այդ հաղթանակն անշրջելի է և այն դառնալու է շարունակական: Շնորհակալ եմ»:

Process of building free and happy Armenia is irreversible – PM Pashinyan
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan on May 25 participated in the session of the Board of Trustees of the Hayastan All-Armenian Fund, the PM’s Office told Armenpress.
The PM delivered remarks at the session which says:
Honorable President of the Republic of Armenia,
Honorable President of the Republic of Artsakh,
I am happy for this opportunity and am happy to see you in the capital city Yerevan. Since its establishment the Hayastan All-Armenian Fund became a support to the newly-created Republic of Armenia. It played a really great role during the first years of our independence. The Fund also played a great role in the coming years, as, in my opinion, the Hayastan All-Armenian Fund became the indicator of the Diaspora’s trust towards the leadership of the Republic of Armenia. While analyzing the activity of the Fund one can get serious signals on what processes are taking place in the Diaspora, what concerns appear and what solutions can be to these concerns. The political processes, that occurred in Armenia in April-May, of course, have become a new signal of pan-national unity, and we should do everything and will do confidently to turn that unity signal into a concrete political result, a constant political factor. We have already announced the priorities of the Armenian government. The most important among these priorities is to maintain, continue and give constant nature to the feeling of victory of the citizens of Armenia and the Armenian people.
The key task of our country has been the inviolability of the right of the citizens to form a government, since I think that problems started to deepen in our country from the times when the public started broadly not to trust the election results and every time people felt themselves deceived by the election results. And therefore, our task is that from now on not only this or that political force should feel itself as victorious by any election results held in Armenia, but first of all the citizen of the Republic of Armenia must feel himself/herself victorious in case of any election result. And I want to state that the next key priority for our government is the fight against corruption, starting from election corruption up to public administration, judicial corruption. I want to inform that our government has already taken concrete steps on this path and recorded success. This process will continue until we all are convinced that we have eradicated the corruption as a systematic phenomenon in the Republic of Armenia. And finally, our most important conceptual task, ideological task is the formulation of Armenia’s, if it can be said, applicable significance as a state. In 1991 when the Republic of Armenia was founded and it seemed that everything was very good, I think we allowed an important conceptual gap. We didn’t clearly state why the Armenian people founded the Republic of Armenia as a state. I want to emphasize that the preface of the Constitution of the Republic of Armenia has not underwent any change as a result of all Constitutional changes. In other words, the preface of the Constitution remained the same, the Armenian people, rather than the citizens of the Republic of Armenia, the citizens of the Soviet Armenia, act as the founders of the Republic of Armenia. Therefore, the beneficiaries of the Republic of Armenia are the Armenian people, and we should answer to an important question – why the Armenian people have created the Republic of Armenia? We are convinced that the Republic of Armenia has been created by the Armenian people for the following purpose: to concentrate Armenians’ human, financial, intellectual, scientific, economic, spiritual potential or most of it in their own territory and to ensure the security and normal development of that potential. We see the future development of the Republic of Armenia on this conceptual basis, and this conceptual base should guide us towards free and happy Armenia. We believe that the medium-term result of this process must be the following: the millennial wheel of the emigration of the Armenian people should eventually stop and turn back, and all Armenians should eventually start a great process to ensure concentrating in the Republic of Armenia, having the citizenship of the Republic of Armenia as an institute and the security and normal development of the Republic of Armenia and the Artsakh Republic. In other words, the Republic of Armenia should ensure the security and normal development of the Armenian people, the Armenian people should ensure the security and normal development of the Republic of Armenia.
And therefore, we are moving on this path, we are moving towards free and happy Armenia, and we are convinced that we have already put key cornerstones on the way to building this path. We are convinced that this process is irreversible, and that the Armenian people, the citizen of the Republic of Armenia have won on the path to this goal. This victory is irreversible and it will be continuous. Thank you”.