Փաշինյանը հույս ունի, որ ԵՄ անդամ երկրները հնարավորինս արագ կվավերացնեն ՀՀ-ի հետ համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հույս ունի, որ Եվրոպական Միության անդամ երկրները հնարավորինս արագ կվավերացնեն Հայաստանի հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը: Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը, հարց ուղղելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, հիշեցրեց, որ Հայաստանը վավերացրել է ԵՄ-ի հետ համաձայնագիրը և հունիսի 1-ից համաձայնագրի անցումային որոշ դրույթներ ուժի մեջ են մտնելու: «Թեպետ ժամանակին այդ համաձայնագրի մասին բարձր կարծիք չեք հայտնել, պարոն Փաշինյան,  սակայն ակնհայտ է, որ այն կյանքի պետք է կոչել: Ի՞նչ է արել կառավարությունը, որպեսզի հունիսի 1-ից ուժի մեջ մտնող համաձայնագրի իրականացումը պլանավորվի և կյանքի կոչվի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հարցրեց Աշոտյանը:
ՀՀ վարչապետը պատասխանեց, որ  ԵՄ գործընկերների հետ հանդիպման ընթացքում այդ հարցը միշտ պահում են ուշադրության կենտրոնում: «Երկու օր առաջ այդ հարցը քննարկվել է նաև Կիպրոսի Սենատի նախագահի հետ հանդիպմանը: Մենք հույս ունենք, որ ԵՄ գործընկերները հնարավորինս արագ այդ փաստաթուղթը կվավերացնեն»,- ասաց Փաշինյանը:
Արմեն Աշոտյանը նաև հետաքրքրվեց ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական աջակցության ծավալներից: «Անցյալ տարի հաստատվեց Հայաստանին Եվրոպական Միության կողմից  մինչև 2020թ. տրվող ֆինանսական աջակցության ծավալը, որը կազմում է 160 միլիոն եվրո: Բանակցելո՞ւ է կառավարությունը այս աջակցության ծավալն ավելացնելու ուղղությամբ»,- հարցրեց պատգամավորը:
Վարչապետն ընդգծեց, որ ֆինանսական աջակցության ծավալներն ավելացնելու ուղղությամբ կառավարությունը  կաշխատի: «Միջազգային հանրության ներկայացուցիչները մեզ հետ քննարկումների ընթացքում ֆինանսական լայն աջակցություն ցույց տալու պատրաստակամություն են ցուցաբերում: Մենք շատ ուրախ ենք այդ պատրաստակամության համար և պիտի քննարկենք այդ աջակցությունը հնարավորինս արդյունավետ օգտագործելու գործնական խնդիրները»,.- ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Միևնույն ժամանակ Փաշինյանը շեշտեց, որ չի կարծում, թե պետք է շարունակեն այն գործելաոճը, որ դրսի ձեռքին նայեն, թե ինչքան գումար կտան: «Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանում էլ կան ռեսուրսներ, դրանց մի մասը ստվերում է, գուցե օֆշորային գոտիներում էլ կան ռեսուրսներ, հայ ժողովրդի շրջանում նույնպես կան ռեսուրսներ: Այս իմաստով Հայաստանի կարգավիճակի որոշակի փոփոխություն պետք է արձանագրենք:  Մենք պետք է կարողանանք ընտրել, թե ինչ աջակցություն է մեզ պետք և ինչ չափով: Մենք ունենք այդ ընտրությունը և այդ ընտրության մեջ կլինենք մաքսիմալ արժանապատիվ,  և որևէ ընտրություն չի կատարվի Հայաստանի ինքնիշխանության և արժանապատվության հաշվին»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

PM Pashinyan hopes EU member states will ratify CEPA as soon as possible
YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan hopes the member states of the European Union will ratify the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) as soon as possible, reports Armenpress.
During a Q&A session in the Parliament, RPA MP Armen Ashotyan addressed a question to the PM, recalling that Armenia ratified the CEPA and starting from June 1 some transitional provisions will come into force.
“Although previously you didn’t express an opinion over this agreement, Mr. Pashinyan, but it’s obvious that it must be implemented. What steps has the government taken for the implementation of the agreement which enters into force from June 1”, Ashotyan asked.
PM Pashinyan said they always keep in spotlight this issue during the meeting with the EU partners. “Two days ago this issue was also discussed at the meeting with the chairperson of the Cyprus Senate. We hope the EU partners will ratify the document as soon as possible”, he added.
Armen Ashotyan also asked about the EU’s financial support volumes provided to Armenia. “Last year the 2020 financial support volume by the EU to Armenia has been approved which comprises 160 million Euros. Is the government going to hold talks on increasing the volume of this support?”, the lawmaker asked.
Nikol Pashinyan said the government will work on increasing the financial assistance volumes. “During the discussions with us the international community representatives show readiness to provide broad financial support. We are very happy for this readiness and must discuss the practical issues for effectively using that support”, the PM added.
At the same time PM Pashinyan stated that they believe that there are resources in Armenia, some of them are in the shadow, perhaps there are resources in the offshore zones, there are also resources among the Armenian people. “In this sense we should record a certain change in Armenia’s status. We need to choose what kind of support we need and to what extent. We have that choice and will be maximally dignified in that choice, and no choice will be made at the expense of Armenia’s sovereignty and dignity”, the Prime Minister said.