Չիլիում 14 քահանայի են ծառայությունից հեռացրել մանկապղծության կասկածների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չիլիի Ռանկագուա քաղաքի թեմը ծառայությունից հեռացրել Է 14 քահանաների, որոնց կասկածում են անչափահասների նկատմամբ սեռական բնույթի հանցագործությունների մեջ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, թեմը հայտնել Է մայիսի 22-ին:
«Իրենց քահանայական ծառայությունից հեռացվել են 14 քահանաներ: Դա նշանակում Է, որ հայտնի Է դարձել, հիմնականում, զանգվածային լրատվամիջոցների տրամադրած տվյալներից, որ այդ քահանաները կատարել են արարքներ, որոնք կարող են հանցագործություններ լինել ինչպես քաղաքացիական, այնպես Էլ կանոնական ոլորտում»,- ասված Է փաստաթղթում: Դրանում թեմը նաեւ նշում Է, որ ավելի վաղ արդեն դիմել Է դատախազություն:
Անցյալ շաբաթ Չիլիի «Տրեսե» հեռուստաալիքը հրապարակել Է իր հետաքննության արդյունքները, որի ընթացքում լրագրողները պարզել են, որ Ռանկագուայում մի քանի քահանաներ անպատշաճ նամակագրություն են վարել անչափահասների հետ եւ կարող Էին սեռական բնույթի արարքներ կատարել երեխաների ու դեռահասների նկատմամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Fourteen priests in Chile stripped of duties in child abuse case
YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. The Chilean Catholic church on Tuesday suspended 14 priests from the Diocese of the city of Rancagua, close to the Chilean capital, for allegedly being involved in child sex abuse, EFE news agency reported.
The diocese announced its decision in a statement after Chilean TV channel T13 on Friday had leaked a confidential 10-page document uncovering sexual abuse and improper conduct by a group of prelates from Rancagua City, located 90 kilometers south of Santiago.
"Fourteen priests no longer are allowed to carry out their duties... These priests have taken part in actions that may be civilian crimes as well as within the church," the bishop's office said in a statement.