Բելգրադը մտադիր չԷ ԵՄ-ի անդամակցության հասնել ամեն գնով. Սերբիայի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությանն անդամակցելը Սերբիայի գերակայություններից մեկն Է արտաքին քաղաքականության բնագավառում, սակայն Բելգրադը մտադիր չԷ դրան հասնել ամեն գնով՝ զոհաբերելով իր ազգային շահերը, մասնավորապես, Կոսովոն եւ Մետոքիան: Մայիսի 22-ին այս մասին հայտարարել Է Սերբիայի առաջին փոխվարչապետ, արտգործնախարարության ղեկավար Իվիցա Դաչիչն ազգային հեռուստատեսության եթերում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեր արտաքին քաղաքական գերակայություններից մեկն անդամակցությունն Է Եվրամիությանը: Չնայած բոլոր նկատառումներին, որոնք մենք ունենք, այդ հանգուցային որոշակիությունը մնում Է: Բայց ոչ ամեն գնով»,- ընդգծել Է Դաչիչը՝ մեկնաբանելով նախարարների կաբինետի ներկայացուցիչների՝ ավելի վաղ հնչած հայտարարությունները: Անցյալ շաբաթ Սերբիայում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Սեմ Ֆաբրիցին հայտարարել Է, թե Կոսովոյի ճանաչման հարցը հանգուցային Է ԵՄ-ին Սերբիայի անդամակցության համար:
Մեկնաբանելով այդ հայտարարությունը՝ երկրի պաշտպանության նախարար Ալեքսանդր Վուլինը նշել Է, որ եթե Բրյուսելը Բելգրադի համար դնում Է Եվրամիությանը Սերբիայի անդամակցության միանգամայն անիրագործելի պայմաններ, ապա անհրաժեշտ Է մտածել Սերբիայի արտաքին քաղաքականության գերակայության փոփոխման մասին: Դրանից հետո Սերբիայի նախարարների կաբինետի ղեկավար Անա Բրնաբիչը հանդես Է եկել հայտարարությամբ, որ եվրոպական ուղեգիծը մնում Է Սերբիայի գերակայությունը, իսկ նախարար Վուլինն ունի անձնական կարծիքի իրավունք, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава МИД Сербии: Белград не намерен добиваться членства в ЕС любой ценой
Вступление в Евросоюз является одним из приоритетов Сербии во внешней политике, однако Белград не намерен достигать этого любой ценой, жертвуя своими национальными интересами, в частности Косово и Метохией. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил первый вице-премьер, глава МИД Сербии Ивица Дачич во вторник в эфире национального телевидения.
"Одним из наших внешнеполитических приоритетов является членство в Европейском союзе. Несмотря на все замечания, которые у нас есть, эта ключевая определенность остается. Но не любой ценой", - подчеркнул Дачич, комментируя прозвучавшие ранее заявления представителей кабинета министров.
На прошлой неделе глава делегации ЕС в Сербии Сэм Фабрици заявил, что вопрос признания Косова является ключевым для вступления Сербии в ЕС. Комментируя это заявление, министр обороны страны Александар Вулин отметил, что если Брюссель ставит заведомо невыполнимые для Белграда условия вступления в ЕС, то нужно подумать о смене приоритета сербской внешней политики. После этого глава кабмина Сербии Ана Брнабич выступила с заявлением, что европейский курс остается приоритетом Сербии, а министр Вулин имеет право на личное мнение.