Sony-ն գնել Է 2 մլն երգերի, ներառյալ Queen խմբի կոմպոզիցիաների իրավունքը. Kyodo
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Sony Corp. ճապոնական Էլեկտրատեխնիկական հսկան մայիսի 22-ին հայտարարել Է, որ իրապես գնում եւ իր ստորաբաժանումն Է դարձնում EMI Music Publishing հայտնի բրիտանական ֆիրման, որը տնօրինում Է 2 մլն երաժշտական կոմպոզիցիաների իրավունքները, ներառյալ Queen լեգենդար խմբի, Alicia Keys, P!nk երգիչների աշխատանքները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Sony Corp.-ն այդ ընկերության բաժնետոմսերի իր փաթեթը կհասցնի 90 տոկոսի Արաբական Միացյալ Էմիրություններից Mubadala Investment հիմնադրամի հետ 1,9 մլրդ դոլարի գործարքի արդյունքում: Բաժնետոմսերի մնացած 10 տոկոսը պատկանում Է հանգուցյալ փոփ-երգիչ Մայքլ Ջեքսոնի ժառանգների հիմնադրամին: Այդ գնումից հետո, ինչպես հայտնել Է Kyodo լրատվական գործակալությունը, Sony Corp.-ը հույս ունի զգալիորեն ավելացնել իր եկամուտները Համացանցի միջոցով վճարովի երաժշտության տրամադրումից:
«Ներկայիս ներդրումները,-Տոկիոյում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է կորպորացիայի նախագահ Կենյիտիրո Յոսիդան,-կուժեղացնեն մեր դիրքերը ինտելեկտուալ սեփականության ոլորտում: Մենք կդառնանք աշխարհի՝ երաժշտություն վաճառող խոշորագույն ընկերություններից մեկը»: Ընթացիկ ֆինանսական տարում Sony Corp.-ը մտադիր Է իր երաժշտական բիզնեսից ստանալ 112 մլրդ իենի (շուրջ 1 մլրդ դոլար) չափով օպերացիոն շահույթ: 2020 ֆինանսական տարում նա պլանավորում Է այն հասցնել 130 մլրդ իենի (մոտավորապես 1,2 մլրդ դոլար), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Sony купила права на 2 млн песен, включая композиции группы Queen
Японский электротехнический гигант Sony Corp. объявил во вторник, что практически покупает и превращает в свое подразделение известную британскую фирму EMI Music Publishing, которая владеет или управляет правами на 2 млн музыкальных композиций, включая работы легендарной группы Queen, певиц Alicia Keys, P!nk, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Sony Corp. доведет до 90% свой пакет акций этой компании в результате сделки на $1,9 млрд с фондом Mubadala Investment из Объединенных Арабских Эмиратов. Остающиеся 10% акций принадлежат фонду наследников покойного поп-певца Майкла Джексона. После этой покупки, как сообщает информационное агентство Kyodo, Sony Corp. надеется существенно увеличить свои доходы от платного предоставления музыки через интернет.
"Нынешние инвестиции, - заявил на пресс-конференции в Токио президент корпорации Кэнъитиро Ёсида, - усилят наши позиции в сфере интеллектуальной собственности. Мы станем одной из крупнейших в мире компаний, продающих музыку".
В текущем финансовом году Sony Corp. намеревается получить от своего музыкального бизнеса операционную прибыль в размере 112 млрд иен (около $1 млрд). В 2020 финансовом году она планирует довести ее до 130 млрд иен (примерно $1,2 млрд).