Կոռուպցիայի դեմ պայքարը, հավասար մրցակցության ապահովումը պետք է լինեն կառավարության առաջնահերթությունները. տնտեսագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոռուպցիայի դեմ պայքարը, հավասար մրցակցությունն ապահովելը, հարկաբյուջետային քաղաքականության վերանայումը  պետք է լինեն ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունները: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը:
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարը շատ կարևոր գործոն է: Այս հարցում Հայաստանը չի բարելավել իր դիրքերը: Երբ գործարարները նայում են այդ ցուցանիշին, տեսնում են, որ երկրի ներսում հավասար մրցակցություն չկա, այդ դեպքում ինչպես ներդրումներ կանեն: Հետևաբար, այս ուղղությամբ լուրջ աշխատանք է պետք կատարել: Եվ կոռուպցիան միայն այն չէ, որ գումար են տալիս ինչ-որ գործարքի համար: Պետք է հաշվի առնել նաև այն դեպքերը, երբ որոշումները կայացվում են անձնական, խմբակային կուսակցական շահերից: Պատժիչ մեխանիզմները կան, բայց պետք է աշխատել նաև կանխարգելիչ ուղղությամբ»,-ասաց Աշոտ Թավադյանը:
Տնտեսագետը, աշխատելուց բացի, չափազանց կարևոր համարեց դրա հաշվետվողականությունը, գործունեության հրապարակայնության ապահովումը, պաշտոնյայի առջև հստակ խնդիրներ դնելը:
Աշոտ Թավադյանը դրական համարեց ֆինանսատնտեսական կառույցներում վերջին նշանակումները: Նա նկատեց, որ նոր պաշտոնյաները փորձառու են և հմուտ: Տնտեսագետը նշեց, որ անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է իր աջակցությունը ցուցաբերել կառավարությանը:
Տնտեսագետն անդրադարձավ նաև Հայաստանում որոշ ապրանքային շուկաներում գների նվազմանը: Նա նշեց, որ այս գործում իր ազդեցությունն ունի երկրում ստեղծված իրավիճակը, ՀՀ վարչապետի քաղաքական հայտարարությունները, ինչից հետո բիզնեսը գների վերանայում է կատարում: Աշոտ Թավադյանը նշեց, որ էներգակիրների գները վերանայելու տեղ կա, դա իր հերթին կնպաստի երկրի մրցունակության բարձրացմանը:
«Այն ինչ արվում է, առաջին քայլերն են, հասկանալի է, որ աշխատանքը պետք է շարունակվի: Մեր երկրում պետք է այնպիսի իրավիճակ լինի, որ ինստիտուտները լիարժեք ծառայեն ժողովրդին, խոսվի իրական ցուցանիշների մասին, այլ ոչ թե նախկինի պես, երբ որոշ պետական պաշտոնյաներ «համազգեստի պատիվ» էին պաշտպանում և դուրեկան թվեր ներկայացնում: Դա վերածվել էր աչքերին թոզ փչելու»,-հավելեց տնտեսագետը: Նրա խոսքով՝ մեր տնտեսությունում սաբոտաժ կազմակերպելու հավանականությունը շատ ցածր է, գրեթե զրոյական, քանզի բոլորն էլ հասկանում են երկրի տնտեսության վիճակը, մեզ շրջապատող որոշ հարևանների քաղաքականությունը:
Խոսելով Հայաստանի 2017 թվականի ցուցանիշների մասին՝ Աշոտ Թավադյանը նշեց, որ զգալի աճ է արձանագրվել, 5 տոկոսի սահմաններում: Արտահանումը կազմել է 22 տոկոս, դեպի Ռուսաստան արտահանումն աճել է 45 տոկոսով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ԵԱՏՄ-ին անդամակցությամբ:

YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. Fighting corruption, ensuring equal competition, revising the fiscal policy must be the Armenian government’s priorities, Professor Ashot Tavadyan, Doctor in Economics, told a press conference in Armenpress.
“The fight against corruption is a very important factor. In this sense Armenia has not improved its positions. When the businessmen look at that figure, they see that there is no equal competitiveness within the country, so how to make investments in such circumstances? Therefore, a serious works need to be done on this path. Corruption is not only the case when money is given for a certain deal. It is also necessary to take into account the cases when decisions are being made based on personal, group party interests. There are punitive mechanisms, but it’s also necessary to work on the prevention direction”, Ashot Tavadyan said.
He also attached great importance to the accountability of actions and putting concrete tasks before an official.
He positively assessed the recent appointments in financial-economic structures. The economist said the new officials are experienced and skilled. He said he is ready to provide assistance to the government if needed.
The economist also commented on the decline of prices in some commodity markets in Armenia, stating that the current situation in Armenia, the Prime Minister’s political statements left their impact on this, after which the business is revising the prices.
“What is being done is the first steps, but it is understandable that the work must continue. There must be a situation in our country so that the institutions will fully serve the people, there will be talks about real figures”, he said, adding that the possibility to organize sabotage in the economy is very low, almost zero as all understand the situation of the country’s economy, the policy of some neighbors.
Talking about Armenia’s 2017 figures, Ashot Tavadyan said a significant growth has been recorded, within 5%. The export comprised 22%, the export to Russia increased by 45% which is mainly linked with Armenia’s membership to the EAEU.