Թեհրանը ԵՄ-ի հետ բանակցություններ կվարի միայն միջուկային գործարքի շուրջ. Իրանի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Բահրան Ղասեմին հերքել Է այն լուրերը, թե Թեհրանն ընդլայնելու Է Եվրամիության հետ բանակցային օրակարգը եւ միջուկային գործարքից զատ խոսելու Է այլ բաների մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին մայիսի 21-ին հայտնել Է Tasnim գործակալությունը:
«Միջուկային գործարքից ԱՄՆ-ի դուրս գալուց հետո դրա շուրջ հանձնաժողովի առաջին նիստի նախանշված օրակարգին համապատասխան, որն Իրանի նախաձեռնությամբ գումարվելու Է առաջիկա օրերին, այլ երկրների հետ Իսլամական Հանրապետության բանակցությունների միակ թեման կլինի միջուկային գործարքը»,-հայտարարել Է Ղասեմին:
ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչն այս կերպ Է արձագանքել արեւմտյան ԶԼՄ-ներում տեղ գտած մի շարք հրապարակումներին, որոնք, հղում անելով անանուն դիվանագիտական աղբյուրների, հայտնել են, որ ԵՄ-ն Թեհրանին նախաձեռնությունների փաթեթ Է առաջարկել ընդլայնված նոր համաձայնագրի դիմաց: «Այդ հաղորդագրությունների նպատակը Իրանի դեմ զրպարտչական արշավ սկսելն Է եւ Թեհրանի ու միջուկային գործարքի մնացած անդամների միջեւ ընթացիկ բանակցությունները վիժեցնելը»,-հավելել Է Ղասեմին: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը մայիսի 20-ին հանդիպում Է ունեցել Էներգետիկայի եւ կլիմայական փոփոխությունների հարցերով եվրահանձնակատար Միգել Արիաս Կանիետեի հետ: Եվրոպացի պաշտոնյան ընդգծել Է, որ գործարքից Վաշինգտոնի հրաժարվելը «խնդիրներ Է ստեղծել Եվրոպայի համար», եւ «Եվրամիության ուղերձը միտված Է Իրանի հետ համագործակցության շարունակմանը համաձայնագրի պահպանման ու պաշտպանության նպատակով»:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 8-ին հայտարարել Է Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրից Վաշինգտոնի դուրս գալու մասին, գործարք, որը սահմանափակում Է Թեհրանի միջուկային մշակումները ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի պատժամիջոցների եւ ԱՄՆ-ի ու Եվրամիության կողմից միակողմանի սահմանափակիչ միջոցների չեղարկման դիմաց: Թրամփը խոստացել Է ոչ միայն վերականգնել հին պատժամիջոցները, այլեւ սահմանել նորերը: Միաժամանակ նա պնդում Է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ Է նոր համաձայնագիր կնքել Իրանի հետ: Մինչդեռ Վաշինգտոնը փաստորեն անիրագործելի պայմաններ Է առաջադրել Թեհրանին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

МИД Ирана заявил, что будет вести переговоры с ЕС только по теме ядерной сделки
Официальный представитель МИД Ирана Бахрам Гасеми опроверг слухи о том, что Тегеран будет расширять переговорную повестку с ЕС и говорить о чем-то, кроме ядерной сделки. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом в понедельник сообщило агентство Tasnim.
"В соответствии с обозначенной повесткой первой комиссии по ядерной сделке после выхода из нее США, которая по инициативе Ирана будет созвана в ближайшие дни, единственной темой переговоров ИРИ с другими странами будет ядерная сделка", - заявил Гасеми.
Представитель МИД таким образом отреагировал на ряд публикаций в западных СМИ, которые со ссылкой на анонимные дипломатические источники сообщали, что ЕС предложил Тегерану пакет инициатив в обмен на новое расширенное соглашение. "Цель этих сообщений - начать клеветническую кампанию против Ирана и подорвать текущие переговоры между Тегераном и оставшимися членами ядерной сделки", - добавил Гасеми.
В воскресенье глава МИД ИРИ Мохаммад Джавад Зариф встретился с еврокомиссаром по энергетике и климатическим изменениям Мигелем Ариасом Каньете. Европейский чиновник подчеркнул, что отказ Вашингтона от сделки "создал проблемы для Европы", и "послание Европейского союза заключается в продолжении сотрудничества с Ираном в целях сохранения и защиты соглашения".
Президент США Дональд Трамп 8 мая объявил о выходе Вашингтона из СВПД (Совместного всеобъемлющего плана действий) - сделки, которая ограничивала ядерные разработки Тегерана в обмен на отмену санкций СБ ООН и односторонних ограничительных мер со стороны США и ЕС. Трамп обещал не только вернуть старые, но и ввести новые санкции. Одновременно он утверждал, что США готовы к заключению нового соглашения. При этом Вашингтон выдвинул Тегерану фактически невыполнимые условия.