Լավրովը չի մասնակցի Բուենոս Այրեսում կայանալիք G20-ի գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը չեղյալ է հայտարարել իր այցերն Արգենտինա և Կուբա՝ նոր ձևավորված կառավարության միջոցառումների պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտնել են ՌԴ ԱԳՆ-ից՝ նշելով, որ «Մեծ քսանյակի» (G20) ղեկավարների հանդիպմանը Ռուսաստանը կմասնակցի նախարարի տեղակալի մակարդակով:
«Նոր ձևավորված կառավարության մի շարք միջոցառումներով պայմանավորված՝ արտաքին գործերի նախարարի՝ այս օրերին նախատեսված այցերն Արգենտինա և Կուբա չեն կայանա: Բուենոս Այրեսում կայանալիք «քսանյակի» նիստին Ռուսաստանը կներկայացվի փոխնախարարի մակարդակով»,-տեղեկացրել են նախարարությունից: «Մեծ քսանյակ»-ի ԱԳՆ-ների գագաթնաժողովը կկայանա մայիսի 21-ին Բուենոս Այրեսում:
G20-ը 20 տնտեսություն (19 ազգային տնտեսություն և ԵՄ) ներկայացնող ֆինանսների նախարարների և կենտրոնական բանկերի նախագահների միջազգային խորհրդաժողովի ձևաչափ է։ «Մեծ քսանյակի» կազմում ընդգրկված են Արգենտինան, Ավստրալիան, Բրազիլիան, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Հնդկաստանը, Ինդոնեզիան, Իտալիան, Կանադան, Չինաստանը, Մեքսիկան, Ռուսաստանը, Սաուդյան Արաբիան, ԱՄՆ-ը, Թուրքիան, Ֆրանսիան, ՀԱՀ-ը, Հարավային Կորեան, Ճապոնիան ու ԵՄ-ն:

Lavrov cancels visit to Argentina to participate in G20 summit
YEREVAN, MAY 19, ARMENPRESS. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has cancelled his visits to Argentina and Cuba over measures related to the newly formed government, ARMENPRESS reports Russia’s Foreign Ministry told TASS on Saturday․
As the ministry noted, at a meeting of G20 foreign ministers in Argentina, Russia will be represented at the level of a deputy foreign minister.
"Due to a series of events related to the newly formed government, the visits by the foreign minister to Argentina and Cuba on the planned days won’t take place," the ministry said.
"At the G20 meeting in Buenos Aires, Russia will be represented at the level of a deputy minister," the ministry said.
On Friday, Russia’s Prime Minister Dmitry Medvedev presented a list of candidates for the new government at a meeting with Russian President Vladimir Putin, including the candidacy of Sergey Lavrov for the post of the foreign minister. Putin approved the list and signed the relevant decrees.
As spokeswoman for the Russian prime minister Natalia Timakova said, the new government will hold its first meeting early next week ahead of the St. Petersburg International Economic Forum that will open on May 24.
Argentina’s Ambassador to Russia Ricardo Lagorio earlier told TASS that Russian Foreign Minister Sergey Lavrov planned to hold meetings with Argentine President Mauricio Macri and Foreign Minister Jorge Faurie on the sidelines of the of G20 foreign ministers’ encounter.