Լոնդոնը պետք Է պատրաստ լինի կիբեռհարված հասցնելու Մոսկվային. Բրիտանիայի ռազմական հետախուզություն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը պետք Է պատրաստ լինի, Արեւմուտքի համար սպառնալիքների կտրուկ աճի դեպքում, ամենավճռական գործողություններին Ռուսաստանի նկատմամբ, մասնավորապես, կիբեռգրոհ ձեռնարկելուն: Այս կարծիքն Է հայտնել Մեծ Բրիտանիայի ռազմական հետախուզության պետ ավիացիայի մարշալ Ֆիլիպ Օսբոռնը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Միացյալ Թագավորության իշխանությունները պետք Է պատրաստ լինեն «ՌԴ-ի դեմ կիբեռգրոհի» իրականացմանը (Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ լարվածությունը) Երրորդ համաշխարհային պատերազմի վերաճելու դեպքում»,- մեջբերում Է Daily Express թերթն Օսբոռնի հայտարարությունը մայիսի 18-ին Պաշտպանական հետազոտությունների թագավորական միացյալ ինստիտուտում նրա ունեցած ելույթից:
Լոնդոնը, հետախուզության ղեկավարի խոսքով, պետք Է լինի «շատ ավելի ագրեսիվ եւ գնա ռիսկի», եթե թագավորության անվտանգության սպառնալիքները կրիտիկական դառնան: Ներկայիս «ավելի վտանգավոր, անկանխատեսելի աշխարհում» կիբեռտեխնոլոգիաները հանգուցային դեր են խաղում արդի մարտական գործողություններում, նշել Է Օսբոռնը:
«Նոր տեխնոլոգիաները կփոխեն պատերազմը, մեր կյանքը եւ հասարակությունը,- հայտարարել Է ավիացայի մարշալը:- Առանց այդ փոփոխությունների մենք վտանգում ենք արագ հետ մնալ այսօրվա եւ վաղվա դիմակայությունում»: «Լիամասշտաբ կիբեռառճակատումը կարող Է աղետալի հետեւանքներ ունենալ մի քանի րոպեի եւ ժամվա ընթացքում»,- հավելել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава военной разведки Британии: Лондон должен быть готов к нанесению киберудара по Москве
Правительство Великобритании должно быть готово - в случае резкого возрастания угроз для Запада - к самым решительным действиям в отношении России, в частности, к совершению кибератаки. Такое мнение выразил начальник военной разведки Великобритании маршал авиации Филип Осборн, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Власти Соединенного Королевства должны быть готовы к осуществлению "кибератаки против РФ в случае [перерастания напряженности между Востоком и Западом] в Третью мировую войну", приводит высказывания Осборна из его выступления в пятницу в Королевском объединенном институте оборонных исследований газета Daily Express.
Лондону следует быть, по словам главы разведки, "гораздо более агрессивным и идти на риск", если угрозы безопасности королевства станут критическими. В нынешнем "более опасном, непредсказуемом мире" кибертехнологии играют ключевую роль в современных боевых действиях, отметил Осборн.
"Новые технологии изменят войну, нашу жизнь и общество, - заявил маршал авиации. - Без таких изменений мы рискуем быстро отстать в сегодняшнем и завтрашнем противостоянии". "Полномасштабная киберконфронтация может иметь катастрофические последствия в течение нескольких минут и часов", - добавил он.