Ֆրանսիայի հատուկ ծառայություններին հաջողվել Է կանխել նոր ահաբեկչությունը երկրում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Ժերար Կոլոնը մայիսի 18-ին հայտնել Է, որ ֆրանսիական հատուկ ծառայություններին հաջողվել Է կանխել նոր ահաբեկչությունը երկրի տարածքում, որը մտադրվել Էին իրականացնել ծագումով եգիպտացի երկու երիտասարդներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Խոսքը ծագումով եգիպտացի երկու երիտասարդների մասին Է, որոնք պատրաստվում Էին ահաբեկչություն կատարել կամ պայթուցիկ նյութով, կամ շատ ուժեղ թույնի՝ տզկանեփի օգնությամբ: Նրանց մոտ հայտնաբերվել Է տզկանեփի հիման վրա թունավոր նյութերի պատրաստման ձեռնարկ: Երիտասարդները եղբայրներ Էին»,-ասել Է Կոլոնը՝ հանդես գալով BFM TV հեռուստաալիքի եթերում:
France 2 հեռուստաալիքի տեղեկատվությամբ, երկու տղամարդիկ Էլ ձերբակալվել են Փարիզում իրականացված գործողության ընթացքում: Նրանց ձերբակալման պատճառներից մեկը դարձել Է նամակագրությունը մեսենջերում: Անցած շաբաթ Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում տեղի Էր ունեցել հերթական ահաբեկչությունը: Մայիսի 12-ին Ֆրանսիայի՝ Չեչնիայում ծնված քաղաքացի Խամզատ Ազիմովը դանակով մարդկանց վրա Էր հարձակվել Գառնիե օպերայի շրջանում: Նա սպանել Է մեկ մարդու եւ վիրավորել եւս չորս հոգու: Երիտասարդին վնասազերծել են պատահարի վայր ժամանած ոստիկանության աշխատակիցները, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Во Франции сообщили о предотвращении теракта
Министр внутренних дел Франции Жерар Колон в пятницу сообщил, что французским спецслужбам удалось предотвратить новый теракт на территории страны, который намеревались осуществить двое молодых людей египетского происхождения, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Речь идет о двух молодых людях египетского происхождения, которые готовились совершить теракт либо при помощи взрывчатого вещества, либо при помощи очень сильного яда - рицина. У них были обнаружены пособия по изготовлению ядовитых веществ на основе рицина. Мужчины были братьями", - сказал Колон в эфире телеканала BFM TV.
По информации телеканала France 2, оба мужчины были задержаны в ходе операции в Париже. Одним из поводов для их задержания стала их переписка в мессенджере.
На прошлой неделе во французской столице произошел очередной теракт. 12 мая родившийся в Чечне гражданин Франции Хамзат Азимов напал на людей с ножом в районе Оперы Гарнье. Он убил одного человека и ранил еще четырех. Молодой человека ликвидировали прибывшие к месту происшествия сотрудники полиции.