Հավայիում Կիլաուեա հրաբխի արտանետած մոխիրը հասել Է ավելի քան 9 կմ բարձրության
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավայիում Կիլաուեա հրաբուխը մոտավորապես 9,1 կմ բարձրությամբ մոխրի սյուն Է արտանետել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ԱՄՆ-ի Երկրաբանական ծառայությունը:
Տարածված հայտարարության մեջ նշվում Է, որ մոխիրը թափվում Է մերձակա մի քանի բնակավայրերի վրա: Ծառայության գնահատումների համաձայն՝ մոխրի ու լավայի արտանետումների ինտենսիվությունը կարող Է մեծանալ «ցանկացած պահի», ուստի տեղի բնակիչները պետք Է պատրաստ լինեն իրադարձությունների նման զարգացմանը: Ծառայության մասնագետները տագնապի բարձրագույն՝ կարմիր մակարդակ են սահմանել, ինչը նշանակում Է, որ օդում մոխրի ամպ Է գտնվում: Այն դժվարացնում Է տեսանելիությունն օդաչուների համար եւ կարող Է վնասել ինքնաթիռների շարժիչները:
Ինքնաթիռների անձնակազմերին հանձնարարված Է չմտնել Է հրաբխի մերձակա օդային տարածություն՝ խառնարանից ութ կիլոմետր շառավղով: Կիլաուեա հրաբխի ժայթքումն սկսվել Է մայիսի 3-ին: Այն ուղեկցվել Է 6,9 մագնիտուդով երկրաշարժով: Նահանգի նահանգապետ Դեւիդ Իգեն մայիսի 9-ին Փունայի օկրուգը, որի մերձակայքում Է գտնվում հրաբուխը, հայտարարել Է տարերային աղետի գոտի: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը բավարարել Է Հավայի կղզուն օգնություն հատկացնելու պահանջը՝ կապված հրաբխի ժայթքման հետեւանքների հետ: Ընդամենը տարերքի հարվածին ենթարկված գոտուց վերջին գրեթե երկու շաբաթվա ընթացքում տարհանվել Է մոտավորապես 2 հազար մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Вулкан Килауэа на Гавайях выбросил пепел на высоту более 9 км
Вулкан Килауэа, расположенный в восточной части острова Гавайи, выбросил столб пепла на высоту примерно 9,1 км. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в четверг Геологическая служба США.
Как отмечается в заявлении, пепел падает на несколько близлежащих селений. По оценкам службы, интенсивность выбросов пепла и лавы может увеличиться "в любой момент" и местным жителям следует быть готовыми к такому развитию событий.
Специалисты службы ввели высший, красный код опасности, означающий, что в воздухе находится облако пепла. Оно затрудняет видимость для пилотов и может повредить двигатели авиалайнеров. Экипажам самолетов предписано не входить в воздушное пространство над вулканом в радиусе 8 км вокруг кратера.
Извержение Килауэа началось 3 мая. Оно сопровождалось землетрясением магнитудой 6,9. Эпицентр подземных толчков находился в 25,5 км к юго-западу от особой зоны Хавайиан-Пэрадайс-Парк (округ Пуна) с населением чуть более 11 тыс. человек.
Губернатор штата Дэвид Иге 9 мая объявил округ Пуна, близ которого расположен вулкан, зоной стихийного бедствия. Президент США Дональд Трамп удовлетворил запрос о выделении помощи острову Гавайи в связи с последствиями извержения вулкана. Всего из зоны, затронутой ударом стихии, за последние почти две недели были эвакуированы около 2 тыс. человек.