ՀՀ ԱԳՆ-ն անհանգստացած է Գազայի հատվածում տեղի ունեցող իրադարձություններով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն անհանգստացած է վերջին օրերին Գազայի հատվածում տեղի ունեցող իրադարձություններով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասված է ԱԳՆ-ի թվիթերյան էջում ներկայացված հայտարարության մեջ:
«Մենք մտահոգված են վերջին օրերին Գազայի հատվածում տեղի ունեցող իրադարձությունների առնչությամբ: Կողմերը պետք է ցուցաբերեն  զսպվածություն եւ խոհեմություն, որպեսզի խուսափեն իրավիճակի հետագա վատթարացումից: Մենք վերահաստատում ենք մեր դիրքորոշումը, որ տարաձայնությունները կարելի է լուծել բացառապես երկխոսության եւ բանակցությունների միջոցով, որը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Գազայում պաղեստինցիների և Իսրայելի զինված ուժերի միջև բախումների հետևանքով կան մի քանի տասնյակ զոհեր: Բախումները սկսվել են Երուսաղեմում ԱՄՆ դեսպանատան բացման օրը: Թել Ավիվից դեսպանատունը տեղափոխվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշմամբ:  Իսրայելը հայտարարել է, որ իր բանակը պաշտպանել է երկրի սահմանները: Իսրայելի իշխանությունները նշել են, թե «Համաս»-ի զինյալները օգտագործել են ցույցի առիթը և իրականացրել հարձակումներ:

YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. Armenia’s ministry of foreign affairs is concerned over the ongoing events in Gaza strip, reports Armenpress.
The foreign ministry issued a statement on Twitter which says: “We are concerned over events unfolding in #GazaStrip during recent days. The sides should demonstrate more restraint and wisdom to avoid further deterioration of situation. We reaffirm our stance that differences can be resolved exclusively through dialogue and negotiations which will contribute to the establishment of peace and stability in the region”.
Several dozens of people have been killed in clashes between Palestinians and Israeli troops in Gaza. The clashes launched on the opening day of the US Embassy in Jerusalem. The Embassy was moved from Tel Aviv to Jerusalem by US President Donald Trump’s decision.