Արփինե Հովհաննիսյանը մանրամասներ է ներկայացրել ԵԽԽՎ 4 պատգամավորի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու որոշման վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը մանրամասներ է հայտնում Ադրբեջանի կոռուպցիոն սկանդալի գործով վեհաժողովի 4 պատգամավորների նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառմամբ Արփինե Հովհաննիսյանը հիշեցրել է, որ ԵԽԽՎ ապրիլյան նստաշրջանի ընթացքում վեհաժողովում կոռուպցիոն բացահայտումների վերաբերյալ անկախ հետաքննող մարմինը ներկայացրել էր իր զեկույցը:
«Հետաքննությունը կազմվել է ԵԽԽՎ քարտուղարության աշխատակիցների, ԵԽԽՎ պատվիրակների, ԵԽ–ում անդամ երկրների մի շարք դեսպանների վկայությունների, միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունների, լրատվամիջոցների բացահայտումների հիման վրա։
Զեկույցն անդրադառնում է ԵԽԽՎ-ում լոբբինգի, Ադրբեջանի կողմից ԵԽԽՎ պատգամավորներին կաշառելու դեպքերին: Ոչ օրինական գործունեություն ծավալած անդամների շարքում են ԵԽԽՎ գործող և նախկին պատվիրակներ։ Զեկույցի բացահայտումների արդյունքում ռումինացի պատգամավոր, վեհաժողովում ԵԺԿ քաղաքական խմբի նախագահ Չեզար Պրեդան ներկայացրեց իր հրաժարականը խմբի ղեկավարի պաշտոնից»,- գրել է Հովհաննիսյանը:
Անկախ մարմնի զեկույցի հիման վրա ԵԽԽՎ-ում ընդունվել է համապատասխան բանաձև, որում, այլ առաջարկությունների և սահմանած հետագա գործողությունների հետ մեկտեղ, կոչ է արվել կոռուպցիոն գործարքներում ներգրավված ԵԽԽՎ գործող պատվիրակներին հրաժարական տալ:
«Մայիսի 15-ին տեղի ունեցած Վեհաժողովի Կանոնակարգի հարցերի հանձնաժողովը շարունակել է հարցի քննարկումը` անդրադառնալով չորս անդամի գործերին՝ Պեդրո Ագրամունտի /Իսպանիայի պատվիրակության ղեկավար, ԵԽԽՎ նախկին նախագահ, EPP խմբի անդամ/, Խորդի Չուկլայի /Իսպանիայի պատվիրակության անդամ, ALDE խմբի անդամ/, Սամադ Սեիդովի /Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար, EC խմբի անդամ/, Չեզար Պրեդայի /Ռումինիայի պատվիրակության անդամ, EPP խմբի անդամ/:
Համաձայն հանձնաժողովի որոշման՝ նշված պատգամավորները կոպտորեն խախտել են Վեհաժողովի անդամի կանոնակարգը և զրկվում են կազմակերպությունում որևէ պաշտոն զբաղեցնելու, զեկուցող նշանակվելու, անդամ երկրներում ընտրություններ դիտարկելու, վեհաժողովն այլ մարմիններում ներկայացնելու և այլ իրավունքներից:
Ագրամունտի նկատմամբ պատժամիջոցները սահմանվել են 10 տարով, իսկ մնացած 3 պատգամավորների նկատմամբ՝ 2 տարով»,- գրել է Արփինե Հովհաննիսյանը:

sanctions on 4 members
YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. Arpine Hovhannisyan, head of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), releases details of the PACE Committee decision to apply sanctions on four lawmakers in connection with the Azerbaijani corruption scandal, Armenpress reports.
Hovhannisyan said on Facebook that the Independent Investigation Body presented its report on corruption discoveries during the PACE April session.
“The investigation has been formed based on the findings of the PACE secretariat staff, PACE delegates, testimonies of several ambassadors of CoE member states, international non-governmental organizations and media. The report touches upon the cases of lobbying in PACE, giving bribes by Azerbaijan to the PACE lawmakers. Among those who were engaged in illegal activity are current and former PACE delegates. Based on the disclosures of the report Romanian lawmaker, president of the EPP political group at PACE Cezar Preda submitted his resignation from the head of the group”, Arpine Hovhannisyan writes.
Based on the report of the Independent Investigation Body, a respective resolution was adopted at PACE which called on current PACE delegates involved in corruption deals to resign.
The PACE Committee on Rules of Procedure on May 15 has found that four individual members named in the report of the Independent Investigation Body looking into allegations of corruption within the Assembly have “seriously breached” its Code of Conduct, and ruled that all four should be temporarily deprived of a number of rights in the Assembly – including the right to be appointed or act as a rapporteur, to stand for a number of key posts, or to observe elections.
Following a hearing yesterday in Paris with three of the four members concerned – the fourth had already attended an earlier hearing – the committee decided that the sanctions should apply to former PACE President Pedro Agramunt (Spain, NR) for a period of ten years, and Cezar Florin Preda (Romania, EPP/CD), Samad Seyidov (Azerbaijan, EC) and Jordi Xuclà (Spain, ALDE) for a period of two years.
All four, while remaining members of the Assembly with the right to speak, will be banned during these periods from acting as a rapporteur or an election observer, and cannot be Chair or Vice-Chair of any committee or sub-committee, or stand for election as President of the Assembly.
They will not be able to represent the Assembly or its committees at any third-party events, and will also be deprived of the right to address questions to the Committee of Ministers, the Council of Europe’s executive body.