Մշակութային տոն Հայաստանում և Արցախում. Թանգարանների միջազգային օրվա և «Թանգարանների գիշերվա» միջոցառումներին միացել է 116 թանգարան
Մշակութային տոն Հայաստանում և Արցախում. Թանգարանների միջազգային օրվա և
«Թանգարանների գիշերվա» միջոցառումներին միացել է 116 թանգարան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 15-րդ և Արցախում 6-րդ անգամ նշվելու է Թանգարանների միջազգային օրը և «Թանգարանների գիշեր» մշակութային տոնը: Թանգարանների միջազգային օրը մայիսի 18-ին է, «Թանգարանային գիշերը»՝ մայիսի 19-ին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը՝ այս տարի թանգարանների աննախադեպ մասնակցություն է գրանցվել: Հայաստանի և Արցախի 116 թանգարան միացել է ծրագրին: 2009 թվականին ընդամենը 9 թանգարան էր մասնակցում, 2017-ին՝ արդեն 113: Նախորդ տարի այդ երկու օրերի ընթացքում թանգարանների այցելությունների թիվը մոտ 200 հազար էր:
«Այս նախաձեռնությունների հիմնական նպատակն է հասարակությանն էլ ավելի մեծ շերտերի մասնակից դարձնել այս միջոցառմանը, ծանոթացնել մշակութային արժեքներին, հիմնական ցուցադրություններին, դասախոսություններին, համերգային ծրագրերին: Տարբեր տարիքային խմբերի համար միջոցառումներ են նախատեսված»,-ասաց Արև Սամուելյանը:
Մայիսի 18-ին՝ Թանգարանների միջազգային օրը, թանգարանները բաց կլինեն մինչև ժամը 18-ը, իսկ հաջորդ օրը՝ «Թանգարանների գիշերը», ժամը 18:00-24:00-ն:
Այս տարվա թեման է «Գերհաղորդակցվող թանգարաններ»:
ԻԿՕՄ-ի հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի նախագահ Անի Ավագյանը նշեց, որ ավանդական ցուցադրություններից բացի, թանգարանները ամեն տարի նորություններով են ներկայանում:
«Այս տարվա խորագրով ԻԿՕՄ-ը փորձեց ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ թանգարաններից շատերն աշխարհում պիտի ցուցադրեն հաղորդակցության բոլոր հետաքրքիր միջոցները, որոնք կիրառում են իրենց տեղական համայնքների հետ համագործակցելով»,-ասաց Անի Ավագյանը:
Թանգարանների աշխատողների և բարեկամների ասոցիացիայի տնօրեն Հայկ Մկրտչյանը նշեց, որ իրենց կազմակերպությանն անդամակցում են բազմաթիվ թանգարանների աշխատողներ, որոնք իրենց մոնիթորինգային գործունեությամբ փորձում են հասկանալ՝ ինչ փոփոխություններ ու միտումներ կան թանգարաններում: «Արդեն շատ տեսանելի է, որ Թանգարանների միջազգային օրը, Թանգարանների գիշերը հերթեր են գոյանում թանգարանների առջև, իսկ այդ օրերին ժամանցի այլ կենտրոններն ու սրճարաններն ավելի դատարկ են լինում: Սա խոսում է այն մասին, որ տարեցտարի հասարակության շրջանում թանգարանների նկատմամբ հետաքրքրությունն ավելանում է»,- նշեց նա:
Թանգարանների միջազգային օրը նշվում է 1977 թվականից` յուրաքանչյուր տարի մայիսի 18-ին համախմբելով ավելի քան 30 հազար թանգարաններ աշխարհի տարբեր երկրներից:
«Թանգարանների գիշեր»-ն առաջին անգամ անցկացվել է 1997 թ. Բեռլինում: Բեռլինի քաղաքային իշխանությունները ամբողջ գիշերը բաց թողեցին քաղաքի թանգարանների դռները, որը ժողովուրդը մեծ ոգևորությամբ ընդունեց: Շուտով այս ակցիային միացավ գերմանական ևս 20 քաղաք: Արդեն 1999 թ. Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարության առաջարկով ֆրանսիական թանգարանները տարվա մեջ մեկ օր բաց էին, և մուտքն՝ անվճար: Այս ակցիան կոչվում էր «Թանգարանային գարուն»: Շուտով այս նախաձեռնությունը գրավում է Եվրոպական մշակութային կոնվենցիային անդամակցող երկրների ուշադրությանը: 2001 թ. նախաձեռնությունը վերանվանվում է «Թանգարանների գիշեր»-ի, որը վերջին տարիներին հովանավորվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից:

Культурный праздник в Армении и Арцахе: 116 музеев Армении и Арцаха примут участие в программе «Ночь музеев»
Культурный праздник в Армении и Арцахе: 116 музеев Армении и Арцаха примут участие
в программе «Ночь музеев»
В Армении – в 15-й раз, а в Арцахе – в шестой, проводятся мероприятия, посвященные Международному дню музеев, который отмечается 18-го мая, и к программе «Ночь музеев - 19-го мая.
Число посетителей в программе «Ночь музеев»в Армении и Арцахе превысит прежние показатели. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами заявила замминистра культуры Арев Самуэлян.
"Число посетителей в "Ночь музеев" растет с каждым годом. В 2017 году всего за два дня музеи посетило более 200 тысяч человек, и мы ожидаем, что в этом году число посетителей будет беспрецедентным",-  сказала Самуэлян. По ее мнению, посещение музеев должно быть осознанным, а не только ради престижа и самого участия в акции.
"Цель мероприятия  - предоставить возможность осознанно ознакомиться с наследием своего народа, прикоснуться к его истории и культуре. Недопустимо посещение музеев только ради имиджа и из-за того, что вход бесплатен. Именно  с целью предотвращения столпотворения заранее дается возможность ознакомиться с программой всех участвующих в акции музеев", - сказала Самуэлян.
Замминистра сообщила, что посетители смогут в "Ночь музеев" пользоваться общественным транспортов даже после полуночи.
"В этот день метрополитен будет работать до 01:00. Тем не менее, для того, чтобы избежать неудобств, связанных с общественным транспортом, советуем посетить не только наиболее известные музеи, ведь программа всех музеев достаточно интересна и насыщенна",– сказала Самуэлян.
По словам замминистра, рост числа посетителей связан с популяризацией  "Ночи музеев". Еще в 2005 году, когда Армения впервые приняла участие в программе,  в ней приняло участие всего 9 музеев. Уже  в 2010 году в акции приняло участие 34 музеев, которые посетили 20 тысяч человек.  В 2017 году в акции были задействованы уже 112 музеев Армении и Арцаха.
18-го мая во всем мире отмечают Международный день музеев. Этот день был учрежден в мае 1977 г. на XI Генеральной конференции Международного совета музеев в Москве по инициативе советской делегации. Начиная с 1977 года "Международный день музеев" объединяет более 30 тыс. музеев из пяти континентов мира, призывая выступить со специальными мероприятиями и инициативами в рамках предложенной для года темы.
Акция "Ночь музеев" проводится с 2005 года по инициативе Министерства культуры и коммуникаций Франции, под патронажем Международного совета музеев (ICOM), ЮНЕСКО и Совета Европы. Армения присоединилась к акции в том же году, тогда в ней приняли участие девять армянских музеев.