Արաբական երկրների ԱԳ նախարարներն արտահերթ հանդիպում կանցկացնեն Գազայի հատվածի իրադրության շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մայիսի 17-ին արտահերթ հանդիպում կանցկացնեն վերջին օրերին պաղեստինյան տարածքներում, գլխավորապես Գազայի հատվածում ստեղծված իրադրության շուրջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 16-ին հայտնել Է Al Nasry Al Youm թերթը՝ հղում անելով Եգիպտոսի մայրաքաղաքի դիվանագիտական աղբյուրների:
Ըստ առկա տվյալների՝ Արաբական պետությունների լիգայի արտակարգ խորհրդակցությունը՝ արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով, գումարվում Է Սաուդյան Արաբիայի պահանջով, որը նախագահել Էր ԱՊԼ-ի անդամ երկրների ղեկվարների վերջին գագաթնաժողովը: Հանդիպմանը քննարկվելու են «պաղեստինյան ժողովրդի դեմ իսրայելական ագրեսիային եւ իր դեսպանատունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու ԱՄՆ-ի անօրինական որոշմանը արաբական պետությունների հակազդման» հարցերը:
Մայիսի 14-ին Գազայի հատվածում իսրայելական զորքերի հետ պաղեստինցիների կատաղի բախումներ են սկսվել: Ըստ վերջին տվյալների՝ ընդհարումների հետեւանքով զոհվել են 60-ից ավելի պաղեստինցիներ, տուժել Է ավելի քան 2,8 հազար մարդ:
ԶԼՄ-ները դա համարել են «ամենարյունալի օրը 2014 թվականին Իսրայելի եւ Գազայի հատվածի սահմանին հակամարտության վերսկսվելուց հետո»: Գազայում «Վերադարձի երթի» շրջանակներում զանգվածային ելույթները չեն դադարում մարտի վերջից, երբ պաղեստինցիները նշում Էին Հողի օրը: Բողոքի ակցիաները վերսկսվել են մայիսի 14-ի առավոտյան՝ կապված այն բանի հետ, որ ԱՄՆ-ի դեսպանատունը Թել Ավիվից փոխադրվել Է Երուսաղեմ՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ անցյալ տարվա դեկտեմբերի 6-ի որոշմանը համապատասխան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: главы МИД арабских стран проведут 17 мая экстренную встречу по ситуации в Газе
Главы внешнеполитических ведомств арабских государств проведут в четверг экстренную встречу по ситуации, складывающейся в последние дни на палестинских территориях, главным образом в блокированном секторе Газа. Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщила газета Al Masry Al Youm со ссылкой на арабские дипломатические источники в египетской столице.
По имеющимся данным, чрезвычайное совещание Совета Лиги арабских государств (ЛАГ) на уровне министров иностранных дел созывается по обращению Саудовской Аравии, которая председательствовала на последнем по времени саммите лидеров стран-членов ЛАГ. На встрече будут обсуждаться вопросы "противодействия арабских государств израильской агрессии против палестинского народа и незаконному решению США о переносе своего посольства в Израиле из Тель-Авива в Иерусалим".
Указывается, что во среду в штаб-квартире ЛАГ в Каире пройдет подготовительное заседание Совета ЛАГ на уровне постоянных представителей при организации, которое соберется по предложению Палестины.
В понедельник на границе Израиля с сектором Газа вспыхнули ожесточенные столкновения между палестинским населением и израильскими военными, поводом для чего стал состоявшийся в тот же день официальный перенос посольства США в Израиле в Иерусалим. По последним данным, в ходе столкновений погибли более 60 палестинцев, свыше 2,8 тыс. получили ранения.