Մասիսի ԲԿ-ում կրկին սկանդալ է հասունանում. որոշ աշխատակիցներ աշխատավարձ չեն ստացել, տնօրենի պարզաբանումը
Մասիսի ԲԿ-ում կրկին սկանդալ է հասունանում. որոշ աշխատակիցներ աշխատավարձ
չեն ստացել, տնօրենի պարզաբանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում լուրեր էին շրջանառվում, որ ամիսներ առաջ սկանդալային պատմության կենտրոնում հայտնված Մասիսի հիվանդանոցի որոշ աշխատակիցներ մարտ և ապրիլ ամիսներին աշխատավարձ չեն ստացել: «Արմենպրես»-ի թղթակիցը փորձեց պարզել` համապատասխանում է այն արդյոք իրականությանը, և որոնք են ուշացման պատճառները:
Հիվանդանոցի բժիշկներից մեկը, ով չցանկացավ նշել անունը, հաստատեց տեղեկությունը: «Սպասում ենք ֆինանսավորման, բուժքույրերի մի մասը ստացել է աշխատավարձը, իսկ բժիշկներն ընդհանրապես չեն ստացել: Տնօրենն ասում է, որ ֆինանսավորում հունվարին չի եղել, աշխատողները շատ են, բյուջեն չի բավարարում: Եվ իրոք բյուջեն կրճատվել է, չի բավականացնում աշխատավարձին: Բայց մենք ինչո՞վ ենք մեղավոր: Թող նախարարությունը վերանայի, բյուջեն ավելացնի, մենք էլ ստանանք մեր աշխատավարձը»,-ասաց բժիշկն ու հավելեց, որ չեն ստացել մարտին և ապրիլին:
Հիվանդանոցի տնօրեն Նունե Ավանեսյանի խոսքով` հարցն ավելի գլոբալ է: «Այս տարվա մեր բյուջեն նախորդ տարվա համեմատ  կրճատվել է մոտ 50 մլն-ով: Ես ընդունվել եմ Մասիսի ԲԿ աշխատանքի նախորդ տարվա մայիսի 27-ին: Ինֆորմացիային տիրապետելուց հետո հասկացա, որ 2017 թվականին մոտ 6-7 ամիս, ինչպես նաև նախորդ տարիներին եղել են թերակատարումներ: Ինչ-ինչ պատճառներով բազմաթիվ վիրահատություններ և բուժօգնություններ այս հիվանդացում չեն արվել, սակայն, որի հնարավորությունը մենք ունեցել ենք: Եվ քանի որ յուրաքանչյուր տարվա բյուջեն հաստատվում է նախորդ տարվա կատարողականի հիման վրա, իսկ նախորդ տարի բավականին թերակատարումներ են եղել, հետևաբար մոտ 50 միլիոնը բյուջեից կրճատվել է»,-հիմնավորեց Նունե Ավանեսյանն ու հավելեց, որ բյուջեն կրճատվել է ոչ միայն թերակատարումների համար: 2017-ի հունվարին հաստատած բյուջեն 538 մլն է եղել: 2017-ի վերջին բյուջեն նախարարությունից հաստատվել է մոտ 513 մլն դրամ, այսինքն՝ կատարած աշխատանքի չափով: 2018-ի հունվարի 1-ին հաստատել են ոչ նույն թվով, այլ՝ մոտ 477 մլն: Հարցին, թե որն է պատճառը, Ավանեսյանն ասաց` իրենք չգիտեն:
Տնօրենի խոսքով` աշխատողները աշխատավարձ չեն ստացել ոչ թե երկու ամիս, այլ պարզապես նրանց մի մասը` մոտ հիսուն տոկոսը չի ստացել ապրիլ ամսին: Սակայն դրամարկղի ընթացիկ վճարումներից օրական մի քանի հոգու աշխատավարձ արդեն տալիս են:  Իսկ ապրիլ ամսի համար նախատեսված աշխատավարձը, որը պետք է տրվի մայիսի սկզբին, աշխատողները պետք է ստանան մինչ այս ամսվա 15-ը: Առողջապահության ոլորտում դեռ ոչ ոք ֆինանսավորում չի ստացել, այդ թվում Մասիսի ԲԿ-ն: «Ես անձամբ զանգել եմ Պետական առողջապահության գործակալություն, ՀՀ ֆինանսների նախարարություն, և ինձ հավաստիացրել են, որ առավելագույնը մինչ երկուշաբթի` մայիսի 14-ին գումարները կգան: Եվ մենք դրանով կվճարենք աշխատակիցներին: Այսինքն՝ մենք մայիս ամսվա համար ուշացում չունենք»,-նշեց Ավանեսյանն ու հավելեց, որ մեկ շաբաթ առաջ ժողով են արել, և ինքն աշխատակիցներին տեղեկացրել է, որ շուտով աշխատավարձերը կլինեն:
Ավանեսյանը նշեց նաև, որ հիվանդանոցի թիմային աշխատանքի շնորհիվ իրենք ավելի շատ մարդկանց ներգրավել իրենց առողջապահական ծառայություններում և ապրիլին 50 մլն-ից 8 մլնը վերականգնել:
Հարցին՝ թե եղած բյուջեն ինչի վրա է ծախսվել, Ավանեսյանն ասաց՝ հոսանքի, կոմունալ վճարումների, դեղորայքի, բենզինի, ջրի, աղբահանության, համակարգչային ծառայությունների,  պահակային ծառայության համար, հարկերի, Շտապ օգնության մեքենաների ծախսերի վճարման, հիվանդանոցի ծառայողական մեքենաների կարմիր գծերի խախտման համար, որը կազմում է 13000 դրամ և այլն: Տնօրենը հավաստիացրեց` ավելորդ ոչ մի ծախս չի կատարվել,  բոլորը հիմնավորված են:
Հիվանդանոցի հաշվապահ Գոհար Կիրակոսյանի փաստմամբ` այս տարվա հունվարի պետպատվեր չեն ունեցել, և միայն վճարովի ծառայությունից ունեցել են 13 մլն-ի եկամուտ: Առաջին ֆինանսավորումը պետպատվերի գծով ունեցել են փետրվարին՝ 46 մլն 144 հազար, իսկ ընդհանուր եկամուտը` վճարովի ծառայության հետ կազմել է 54 մլն 21 հազար: Մարտին ընդհանուր եկամուտը կազմել է 51 մլն 387 հազար դրամ, ապրիլին՝48 մլն 389 հազար դրամ:
Դիտարկմանը՝ նշված ամիսների բյուջեների տարբերությունն ահռելի չէ, ինչպե ՞ս է ստացվել, որ մի ամիս ստացել են, իսկ մյուսին` ոչ, հաշվապահը հիմնավորեց` յուրաքանչյուր հաջորդ ամսվա ֆինանսավորման հաշվին են կատարվում աշխատավարձի վճարումները: «Կոնկրետ մարտին 51 մլն 387 հազար եկամուտ ենք ունեցել, սակայն փետրվարի աշխատավարձը հաշվարկել ենք մարտին: Մայիսին պետք է վճարվեն ապրիլի համար: Դա հաջորդական եկել է պակաս ֆինանսավորման պատճառով: Հունվարին ֆինանսավորում չենք ունեցել և տվել ենք դեկտեմբերի աշխատավարձ: Հունվարին ոլորտում ոչ ոք չի ստանում ֆինանսավորում»,-նշեց նա:
Մանկական բաժանմունքի բուժքույր Անուշ Միքայելյանը, անդրադառնալով քույրերի բողոքի ակցիա կազմակերպելու լուրերին, ասաց, որ նման բան չի եղել: «Ուղղակի մենք բաժանմունքի քույրերով որոշել ենք մոտենալ մեր տնօրենին և հարցնել, թե ինչ պատճառով աշխատավարձ չենք ստանում: Տնօրենը մեզ ասել է՝ սպասենք մինչ երկուշաբթի»,-ասաց նա ու հավելեց, որ աշխատավարձ չեն ստացել մարտ և ապրիլ ամիսներին:
Ավանեսյանին ուղղված դիտարկմանը` թե ավելի վաղ ասում էր, որ մարտին ստացել են, նա պատասխանեց, որ աշխատակիցների հիսուն տոկոսն է ստացել, կան մարդիկ, ովքեր չեն ստացել: Աշխատակիցները նշեցին, որ նախքան դա երբևիցե չեն ունեցել աշխատավարձի խնդիր:
Ավելի վաղ` այս տարվա փետրվար ամսին նույն հիվանդանոցի լաբորատորիայում տնօրեն Ավանեսյանը մեզի անալիզի փոխարեն թեյի գույն էր հանձնել և ստացել մեզի անալիզի պատասխաններ:

В Масисском медцентре вновь назревает скандал: некоторые сотрудники не получили зарплату. Пояснения директора
В Масисском медцентре вновь назревает скандал: некоторые сотрудники не получили
зарплату. Пояснения директора
В соцсети Facebook циркулируют сведения о том, будто некоторые сотрудники Масисского медцентра, который несколько месяцев назад оказался в центре скандала, не получили зарплату за март и апрель. «Арменпресс» попытался выяснить, соответствуют ли эти сведения действительности, и в чем причина задержки зарплаты.
Один из врачей Масисского медцентра, который пожелал остаться анонимным, подтвердил эти сведения.  «Мы ждем финансирования, часть медсестер получила зарплату, врачам же вообще не заплатили. Директор говорит, что финансирования в январе не было, работников много, бюджета не хватает. Действительно – бюджет сократили, его не хватает на выплату зарплат. Но в чем виноваты мы? Пусть Минздрав пересмотрит бюджет Масисского медцентра, и мы сможем получить наши деньги»,- сказал он и добавил, что  врачи не получили зарплату за март и апрель.
По словам директора Масисского медцентра Нунэ Аванесян, вопрос более глобальный. «В этом году наш бюджет сократили на примерно 50 млн драмов. я поступила сюда на работу 27-го мая прошлого года. После того, как овладела всей информацией, поняла, что в 2017 году, как и в прошлые годы, были недовыполнения за 6-7 месяцев. По каким-то причинам в этой больнице не проводились какие-то операции, вмешательства, возможности сделать это при этом были. Поскольку бюджет следующего года устанавливается на основании показателей текущего года, поэтому и сократили наш бюджет на примерно 50 млн драмов»,- сказала директор Масисского медцентра Нунэ Аванесян. По ее словам, кроме указанной причины, если предыдущие бпджеты составляли   538 млн драмов – в январе 2017-го года, и 513 млн драмов – в конце 2017-го года, то в январе 2018-го года им утвердили бюджет в размере  477 млн драмов: в чем причина – она не знает.
По ее словам, зарплата не выплачена не за 2 месяца, а часть сотрудников недополучила пол-зарплаты за месяц. За апрель же зарплата должна быть выплачена до 15-го мая.  В отрасли здравоохранения пока никто не получил финансирования, в том числе, Масисский медцентр. «Я лично звонила в Госагентство по здравоохранению, в Министерство финансов Армении, и меня уверили, что, самое позднее, до 14-го мая, деньги поступят. И мы сможем расплатиться с нашими сотрудниками. За май у нас пока задержек нет»,- сказала она. По ее словам, в субботу они провели собрание коллектива, и она разъяснила сотрудникам ситуацию.
По словам директора Масисского медцентра Нунэ Аванесян, благодаря командной работе, они вовлекли в сферу своих услуг мнжество людей, и в апреле они восстановили 8 млн из 50 млн драмов.
На вопрос, на что же были потрачены бюджетные деньги, Нунэ Аванесян ответила, что они пошли на оплату электроснабжения, коммунальные выплаты, лекарства, бензин, воду, вывоз мусора, компьютерные услуги, налоги, оплату машин скорой помощи, оплату штрафов за красные линии, нарушения по котторым допустили служебные машины медцентра - 13000 драмо, и пр. По ее словам, все траты обоснованы документально, ничего лишнего они не тратили.
По словам бухгалтера Масисского медцентра Гоар Киракосян, в январе этого года они не обслуживали госзаказа, а по платным услугам у Масисского медцентра образовалась выручка в размере 13 млн драмов. в феврале у них обслужили госзаказ на сумму в  46 млн 144 тысяч драмов, вместе с платными услугами у Масисского медцентра образовалась выручка в размере 54 млн 21 тысяч драмов. В марте общая выручка составила 51 млн 387 тысяч драмов, в апреле - 48 млн 389 тысяч драмов.
На замечание о том, что разница в бюджетах за эти месяцы не так велика, так почему же не удалось полностью выплатить зарплаты, он ответила, что в связи с порядком начисления зарплат за прошедший месяц в начале будущего образовался дефицир в финансировании.
Медсестра детского отделения Ануш Микаэлян пояснила, что слухи, будто они проводят акции протеста, не соответствуют действительности: «Попросу мы решили спросить у нашего директора – почему нам не платят зарплату, а директор сказала, что нам следует подождать до понедельник»,- сказала она.
Сотрудники сказали, что ранее им зарплаты всегда выплачивали вовремя.
Как сообщалось ранее, директор Масисской больницы сдала в лабораторию той же больницы вместо анализа мочи порцию чайной заварки и получила ответ анализа мочи. В беседе с «Арменпресс» директор Масисской больницы Нунэ Аванесян сказала, что проверить таким образом работу лаборатории ее сподвигли многочисленные жалобы пациентов.
«Я сдавала свою кровь под различными именами и получала различные ответы, сдала в лабораторию вместо анализа мочи порцию чайной заварки и получила ответ анализа мочи – со всеми клеточными компонентами: эритроцитами, лейкоцитами, эителием, чего в чае быть никак не могло»,- сказала она, добавив, что ответ соответствовал примерно картине мочи у больного пиелонефритом.
По ее словам, до этого сотрудники лаборатории неоднократно были предупреждены. В лаборатории работают 15 человек, и 8 из них подали в отставку. Это были старые сотрудники.
«Никого не заставляли писать заявления силой. Они получили оповещения по соответствующим положениям КЗОТ и будут наказаны в рамках закона»,- сказала она.
Нунэ Аванесян работает директором МЦ Масиса примерно 8 месяцев.
По сведениям «Арменпресс», в областной администрации Араратского района изучают этот инцидент  с тем, чтобы прибегнуть к соответствующим дисциплинарным мерам.